Frančiškov govor so prenašali na italijanski javni televiziji med dokumentarcem o Torinskem prtu, kontroverzni katoliški relikviji, za katero nekateri trdijo, da je del pregrinjala, v katerega so zavili Jezusovo truplo po križanju, medtem ko drugi prt označujejo za srednjeveško prevaro.
"Iznakažen obraz na prtu spominja na vse obraze moških in žensk, ki jih je zaznamovalo življenje, ki ne spoštuje njihovega dostojanstva, in nasilje, ki prizadene najšibkejše," je dejal papež. A istočasno izraža tudi "veliki mir" in poziva k "veri in upanju, saj moč ljubezni do Boga in moč tistega, ki je vstal od mrtvih, premagata vse," je še dodal Frančišek.
Frančišek, ki so ga za papeža izvolili 13. marca, prvič vodi velikonočne slovesnosti. V Vatikanu se bo vigilija oziroma bdenje danes začela ob 20.30, ko bo papež Frančišek v atriju bazilike najprej blagoslovil ogenj, nato pa skupaj s kardinali v procesiji vstopil v baziliko.
Papež Frančišek je v okviru praznovanj ob velikem petku v rimskem Koloseju vodil tradicionalni križev pot. V četrtek pa je v obredu maše ob zadnji večerji v rimskem mladinskem zaporu umil noge 12 mladoletnim zapornikom.
Pred velikonočno vigilijo o pomenu vstajenja
Pred tradicionalno velikonočno vigilijo v vatikanski baziliki svetega Petra je papež Frančišek na veliko soboto poudaril sporočilo upanja, povezanega z vstajenjem Jezusa Kristusa.