"Svetujemo, da v primeru suma vzamejo paracetamol namesto ibuprofena," je še dejal Lindmeier v Ženevi. Ob tem je poudaril, da to velja izključno za jemanje zdravil brez posvetovanja z zdravnikom, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Javnost je minuli konec tedna vznemiril tvit francoskega ministra za zdravje, ki je odsvetoval jemanje protivnetnih zdravil, kot je ibuprofen. Podobno je priporočil vodja francoskega inštituta za javno zdravje Jerome Salomon, ki je odsvetoval jemanje nesteroidnih antirevmatikov, kamor sodita še acetilsalicilna kislina in diklofenak.
V Franciji je ibuprofen od 15. januarja mogoče dobiti le na zahtevo, a še vedno brez recepta.
Proizvajalec: Z dokazi niso seznanjeni
Na opozorilo se je odzval proizvajalec zdravila ibuprofen Nurofen, družba Reckitt Benckiser. Kot so zapisali, z dokazi o škodljivih učinkih tega zdravila pri bolnikih z boleznijo COVID-19 niso seznanjeni. Večina evropskih zdravstvenih organov uporabo ibuprofena in paracetamola še vedno priporoča, kot del simptomatskega zdravljenja bolezni COVID-19. Napovedali so, da bodo aktivno preučili vsa poročila in sodelovali z regulativnimi organi. "Po vsaki takšni presoji bomo posredovali vse morebitne dodatne informacije ali napotke, potrebne za varno uporabo nesteroidnih protivnetnih zdravil (NSAID)," so še sporočili.
Uporabniki in njihovi negovalci naj natančno preberejo in upoštevajo navodila na embalaži in navodila za uporabo.
Pred kratkim so ugotovili tudi da terapija (za krvni tlak, diabetes) z zdravili angiotenzinske konvertaze (ACE) in antagonisti angiotenzinskih receptorjev …
pa dabetikom odsvetujejo inzulin, morda saj ni poceni
ne pozabit da tudi preveč paracetamola škodi, še posebej tistim s slabimi jetri.