Na Hrvaškem so že pred začetkom letošnjega poletja in nekajkrat tudi pred tem opozarjali na prihod ribe rdečemorska plamenka (pterois miles), ki s svojimi bodicami lahko ubije človeka.
Te dni je to invazivno vrsto v morju pri Komiži posnel podvodni fotograf Damir Zurub. Riba je fotografirana na globini 15 metrov; ne glede na globino je bila temperatura morja visokih 24 stopinj Celzija.
Posnetke je komentiral tudi Pero Ugarković, urednik portala Podvodni.hr, ki je pri tem izpostavil, da je že pred poletjem opozarjal, da se bo ta nevarna riba očitno za stalno naselila tudi v hrvaških morskih vodah.
Rdečemorska plamenka je po poreklu iz zahodne indo-pacifiške regije, gre za tropsko vrsto, ki je v Sredozemsko morje prispela iz Rdečega morja. Ker nima vveliko naravnih sovražnikov, ker se razmnožuje skozi vse leto, ker se hitro navadi na nova okolja, kjer predstavlja nevarnost avtohtonim vrstam, to ribo postavljajo visoko na lestvici invazivnosti in nevarnosti za ekosisteme.
Njen ubod je strupen. Na območjih Izraela, Libanona, Cipra, Turčije in Grčije podrobno spremljajo in kontrolirajo to vrsto, organizirajo množične izlove. Ima velike bodice, ki so za človeka nevarne.
Ob petkovem posnetku rdečemorske plamenke pri Komiži so se oglasili številni hrvaški naravovarstveniki. "Gre za plenilca, ki se hrani s štvilnimi drugimi avtohtonimi vrstami, kar bo izzvalo številne težave pri nas. Morali bi hitro odreagirati, da to vrsto v našem morju čim hitreje omejimo," je za Dnevnik.hr opozoril Valter Kožul, znanstvenik z inštituta za morje in obalo.
Dol mi visi za južne. Hodimo v Italijo.
dobro, da riba ne more priplavati v del, ki mu pravimo slovensko morje. Glede na to, da je slovenski del …
glede na to, da krvaqti nimajo teazv s crnim izlovom, naj jo izlovijo.