Kot je v petek poročala kitajska državna tiskovna agencija Xinhua, je Gujeva na sojenju priznala, da je Heywooda zastrupila, ker jo je bilo strah, da bo škodoval njenemu sinu Bo Guaguaju. Motiv naj bi bil sicer "gospodarski spor", ki se je stopnjeval v izsiljevanje in grožnje s strani Heywooda, poročanje Xinhue povzema nemška tiskovna agencija dpa.
Gujeva je v četrtek še povedala, da je s Heywoodom v hotelski sobi pila čaj in vino, medtem ko je njen asistent čakal pred sobo. Heywood je nato okajen v kopalnici padel. Z asistentom sta ga položila na posteljo in mu iz stekleničke za sojino omako v usta nalila cianid. Gujeva je nato prosila hotelsko osebje, naj gosta ne motijo.
Nekdanja uspešna odvetnica naj bi tudi dejala, da bo mirno sprejela vsako sodbo, ki jo bo doletela.
Sprva za vzrok smrti navedli infarkt
Truplo 41-letnega Heywooda, ki naj bi poslovno sodeloval z Gujevo, so našli v hotelu v Chongqingu novembra lani. Takrat so kot vzrok smrti navedli infarkt, vendar je štiri mesece kasneje Bojeva desna roka in šef lokalne policije Wang Lijun pobegnil na ameriški konzulat, kjer naj bi razkril, da je šlo v resnici za umor.
Sojenje se je zaradi priznanja obtožene v četrtek po vsega nekaj urah končalo, sodbo pa bodo Gujevi in njenemu asistentu izrekli kasneje, so sporočili s sodišča. Čeprav je za umor na Kitajskem zagrožena smrtna kazen, poznavalci predvidevajo, da se ji bo Gujeva izognila in bo obsojena na dolgo zaporno kazen.
Po poročanju Xinhue se je Gujeva v preteklosti zdravila zaradi kronične nespečnosti, tesnobe, depresije in paranoje. Da bi premagala te težave, je jemala antidepresive in pomirjevala. Od teh zdravil naj bi postala odvisna, kar je vodilo v še dodatno poslabšanje njenega duševnega zdravja.
Mož naj bi se izognil kazenskemu pregonu
Na sojenju Gujevi pa v četrtek niso omenjali obtožb o pranju denarja, skritih računih v tujini in podkupninah. To naj bi nakazovalo, da oblasti ne nameravajo kazensko preganjati Gujinega moža.
Ta je bil sicer marca odstavljen z vrha komunistične partije v Chongqingu in je izgubil sedež v vplivnem politbiroju partije, proti njemu pa je bil uveden disciplinski postopek.
Pred tem je Bo Xilai veljal za glavnega kandidata za enega od položajev v kitajskem političnem vrhu, kjer bo jeseni prišlo do menjave generacij. Omenjalo se ga je celo kot morebitnega bodočega kitajskega predsednika.
oho, Kitajska nima več nedotakljivih, SLO je ena zadnjih dežel, z nedotakljivo rdečo elito