Lokalni parlament v Bernu podpira idejo, ki pa še vedno potrebuje zeleno luč mestne vlade in zahteva tudi spremembo nacionalnega zakona, poroča Reuters.
Politika drog se sicer po tudi drugje po svetu razvija. Zvezna država Oregon v ZDA je, denimo, leta 2021 dekriminalizirala posedovanje majhnih količin kokaina v prid zdravljenju odvisnosti.
Številne evropske države, vključno s Španijo, Italijo in Portugalsko, nimajo več zapornih kazni za posedovanje drog, vključno s kokainom, čeprav nikjer ne veljajo tako radikalna pravila kot ta, o katerih razpravljajo v Bernu.
Švica se je odločila, da svoj pristop k drogam obrne na glavo po tem, ko so nekateri politiki in strokovnjaki kritizirali popolne prepovedi, češ da so neučinkovite. "Boj proti drogam je propadel, razmišljati moramo o novih idejah," je dejala Eva Chen, članica bernskega sveta iz Stranke alternative levice, ki je soavtorica predloga.
Bogata Švica slovi kot država, kjer je uporaba kokaina izjemno razširjena. Ko gre za raziskave uporabe nezakonitih drog, merjenih v odpadnih vodah, so Zürich, Basel in Ženeva med desetimi mesti v Evropi pri vrhu lestvice.
Cene kokaina so se v zadnjih petih letih prepolovile. "Imamo veliko kokaina po najnižjih cenah in najvišji kakovosti, kar smo jo kdaj videli," je dejal Frank Zobel, namestnik direktorja pri Addiction Switzerland in dodal: "Odmerek kokaina lahko danes dobite za približno 10 frankov, ne veliko več, kot je cena enega piva."
Direktorat za izobraževanje, socialne zadeve in šport v Bernu pripravlja poročilo o možnem preizkusu s kokainom, vendar to še ne pomeni, da bo tudi izveden.
Poslanka Chen je dejala, da je še prezgodaj reči, kako bi se razvijal pilotni program, vključno s tem, kje bi se droga prodajala in kako bi jo pridobili.
Odločitev bi lahko prišla v nekaj letih ali prej, če se trenutni programi s konopljo - kjer je droga naprodaj v lekarnah – izkažejo za uspešne, pravijo politični strokovnjaki.
Morebitno legalizacijo bi spremljali nadzori kakovosti in informacijske kampanje, je dejala Chen, pristop pa bi zmanjšal tudi donosno kriminalno tržišče.
Strokovnjaki so razdeljeni, tudi tisti, ki so za preizkus, so zaskrbljeni zaradi potencialnih nevarnosti.
"Kokain je ena najmočneje zasvojljivih snovi, kar jih poznamo," je dejal Boris Quednow, vodja skupine Centra za psihiatrične raziskave Univerze v Zürichu.
Po njegovem mnenju so njegova tveganja popolnoma drugačna od alkohola ali konoplje, pri čemer je navedel povezave s srčnimi težavami, možganskimi kapi, depresijo in anksioznostjo.
Po drugi strani pa je Thilo Beck iz Arud Zentrum za zdravstveno medicino, največjega centra za zdravljenje odvisnosti v Švici, dejal, da je čas za bolj "odraslo" politiko do kokaina.
"Kokain ni zdrav - toda realnost je, da ga ljudje uporabljajo," je dejal Beck. "Tega ne moremo spremeniti, zato bi morali poskušati zagotoviti, da ljudje drogo uporabljajo na najvarnejši in najmanj škodljiv način."
Kokain:Tudi eksperimentiranje s kokainom lahko privede do izjemne energije, budnosti in zgovornosti, po drugi strani pa lahko tudi zaskrbljenosti, tesnobe …
Naši posranci levice, svobode imajo čudne ideje in “bujna domišljija”. Zakaj že?
Zanimivo. Kot da bi se pri nas proti alkoholu na cestah borili na ta način, da bi zahtevali od voznikov, …