V soboto bo začel veljati poostren nadzor hrane in živilske krme z Japonske v Evropski uniji. Poostritev nadzora je predlagala Evropska komisija.
Vse prehrambne proizvode iz 12 japonskih perfektur, kjer bi lahko na prehrano vplivala nesreča v jedrski elektrarni Fukušima, bodo morali testirati že pred izvozom, v Evropski uniji pa bodo nato sledili naključni pregledi.
Hrana iz drugih perfektur pa bo morala imeti deklaracijo z napisom, od kod prihaja.
"EU se bo vsak mesec sproti odločala, ali ukrepe še razširi ali jih odpravi. Trenutno sicer ni dokazov glede zdravstvenih tveganj za evropske potrošnike zaradi povišanih stopenj v hrani in krmi, uvoženi iz Japonske, vendar se je Evropska komisija za tak predlog članicam odločila zato, da kolikor se da omeji potencialno nevarnost na lastno prehranjevalno verigo," so še sporočili s slovenskega predstavništva Evropske komisije.
Voda povzročila opekline
Na šestih reaktorjih elektrarne je v izmenah delalo 700 inženirjev, vendar so se iz nekaterih predelov elektrarne umaknili, ker so bili trije – delali so na reaktorju št. 3 – izpostavljeni tako visoki radiaciji. Dva sta utrpela opekline, potem ko se je radioaktivna voda prelila čez njune škornje.
Zadnje številke: mrtvih in pogrešanih je več kot 27 tisoč. Tiskovna agencija Kjodo navaja, da je mrtvih 10 tisoč. Oblasti mrtve pokopavajo v množične grobove. Izčrpani reševalci še naprej iščejo med ruševinami in odkrivajo vse več trupel.
Uničujoči potres in cunami sta že postala najdražja naravna katastrofa. Škoda je ocenjena na 300 milijard dolarjev.
"Kontaminirana voda je imela 10.000-krat višjo radiacijo, kot je v vodi, ki kroži v normalno delujočem reaktorju," je dejal predstavnik japonske jedrske agencije. Poškodbe reaktorja št. 3 so morda hujše, kot so sprva domnevali. Še bolj nevaren kot ostali je tudi zato, ker je edini, ki v gorivni mešanici uporablja plutonij in ne uran.
Nevarnosti nikakor ni konec
Japonski premier Naoto Kan je danes razmere v Fukušimi označil za kritične.
"Smo v položaju, ko ne moremo biti optimistični. Vsak razvoj dogodkov zahteva našo največjo pozornost in skrb," je dejal v televizijskem nagovoru. Kan se je opravičil okoliškim kmetom za škodo, ki so jo utrpeli. Zanikal pa je, da bi območje za evakuacijo razširili na 80 kilometrov okoli elektrarne.
Kljub prvotnim poročilom, da naj bi počasi obvladovali razmere v reaktorjih, je predstavnik japonske agencije za jedrsko varnost dejal, da bi lahko že prišlo do poškodbe sredice v enem od šestih reaktorjev, kar pomeni, da bi bilo radioaktivno onesnaženje okolja še večje.
Priporočajo, naj odidejo
Na Japonskem niso javili, da bi bil še kdo razen treh delavcev izpostavljen prevelikemu sevanju. Iz Kitajske pa so sporočili, da sta bila preveliki količini izpostavljena dva potnika, ki ju še zdravijo.
Japonske oblasti pa so med tem izdale priporočilo 120 tisoč ljudem, ki živijo v bližini Fukušime, naj prostovoljno zapustijo območje. Poudarjajo, da ne zaradi izpostavljenosti sevanju, pač pa, ker je oskrba območja še naprej otežena.