Pol stoletja od enega največjih dosežkov človeštva

Foto: Epa apollo 11 neil armstrong Foto: Profimedia apollo 13 neil armstrong Foto: Profimedia apollo 13 neil armstrong Foto: Shutterstock Apollo 13 Foto: Žurnal24 Posnetek območja pristanka misije Apollo 14. Vidni so koraki astronavtov, na lev Foto: Epa apollo 11 neil armstrong Foto: Epa apollo 11 neil armstrong Foto: Epa apollo 11 neil armstrong Foto: Epa apollo 11 neil armstrong Foto: Epa apollo 11 neil armstrong Foto: Epa apollo 11 neil armstrong Foto: Epa apollo 11 neil armstrong Foto: Epa apollo 11 neil armstrong
Na današnji dan pred 50 leti je Američan Neil Armstrong kot prvi človek stopil na površje Lune. Ta zgodovinski dogodek je imel pomembne posledice ne le za znanost in tehnologijo, temveč za vsa področja družbe. Obeležili ga bodo po vsem svetu, tudi v Sloveniji.
Oglej si celoten članek

Apollo 11 je bila prva vesoljska odprava s človeško posadko, ki je pristala na Luni, edinem Zemljinem naravnem satelitu. Na misijo so na raketi Saturn 5 poleteli 16. julija 1969 iz Kennedyjevega vesoljskega središča na Floridi, posadko pa sta poleg Armstronga sestavljala še Edwin Aldrin in Michael Collins.

V Lunino orbito so se utirili tri dni po vzletu, 20. julija 1969 po lokalnem oziroma 21. julija po srednjeevropskem času pa sta Armstrong in Aldrin v posebnem modulu Orel kot prva človeka pristala na tem Zemljinem naravnem satelitu. Prvi je na Lunino površje stopil Armstrong in izrekel slavne besede o človeku in človeštvu: "To je majhen korak za človeka, a velik skok za človeštvo."

Astronavta sta na Luninem površju izobesila ameriško zastavo, opravila različne meritve ter zbrala lunarno kamenje in prah. Na Zemljo se je misija vrnila 24. julija. Po pristanku v Tihem oceanu so jih za tri tedne poslali v karanteno, 13. avgusta pa so se prvič pojavili v javnosti in bili nemudoma sprejeti kot narodni junaki.

Foto: Epa apollo 11 neil armstrong

Zgodovinski dogodek so v živo prenašale številne televizije po vsem svetu, tudi v Sloveniji, kjer je imel dogodek velik odmev. Dogodek je prek televizijskega ekrana spremljal tudi rektor novogoriške univerze in vodja tamkajšnjega Centra za astrofiziko in kozmologijo Danilo Zavrtanik. Pomen tega dogodka je bil po njegovem mnenju izjemen, ne le za znanost in tehnologijo, temveč za vsa področja družbe.

Ta izjemen uspeh projekta Apollo je po besedah Zavrtanika sprožila hladna vojna, ki je poleg tekme za prevlado med Vzhodom in Zahodom sprožila tudi tekmo za obvladovanje vesolja. "To je eden od projektov hladne vojne, ki pa ima pozitivne posledice, za človeštvo, znanost, razvoj tehnologij. Cel kup tehnologij, ki jih danes imamo in se nam zdijo samoumevne, izhaja tudi iz projekta Apollo."

Ameriški vesoljski program Apollo je namreč tudi na drugih področjih privedel do odkritij, ki se jih na Zemlji uporablja še danes. Med drugim je prispeval k razvoju na področjih računalništva, medicine in shranjevanja hrane.

Foto: Epa apollo 11 neil armstrong

Petdeset let po misiji Apollo se po vsem svetu ponovno spominjajo tega zgodovinskega dogodka in njegovega pomena. Tudi v Sloveniji so se že zvrstili nekateri vesoljsko obarvani dogodki, ta konec tedna pa bosta obletnico obeležili še dve instituciji, Center Noordung v Vitanju in Tehniški muzej Slovenije v Bistri.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 3

  • 11:30 21. Julij 2019.

    vmes so že kozmonavti sami priznali, da nikol niso bili na luni in da je vse bilo posneto v studijih …

  • 21:20 20. Julij 2019.

    Kakor so se Američani že mnogokrat dokazali kot lažnivci je po vse verjetnosti tudi ta izlet svetovni nateg samo da …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.