Poklical na 911 in prisegel zvestobo IS

Foto: MySpace
Foto: MySpace
Omar Seddique Mateen naj bi pred napadom poklical na klic v sili in prisegel zvestobo Islamski državi. Njegova bivša žena je povedala, da je bil do nje nasilen, v službi, kjer je delal kot varnostnik, pa posebnosti niso opazili.
Oglej si celoten članek

Ameriški predsednik Barack Obama je nedeljski napad v gejevskem nočnem klubu v Orlandu označil za "sovražno dejanje terorizma". "Američani smo združeni v žalovanju, ogorčenju in odločenosti, da bomo branili svoje ljudi," je dejal. 

PREBERITE ŠE: 

Omar Seddique Mateen, 29-letni ameriški državljan, afganistanskega porekla, rojen v New Yorku je v strelskem pohodu ubil 50 in ranil 53 ljudi, preden ga je po treh urah obleganja ubila policija in rešila preostalih 30 obiskovalcev kluba.

FBI ga je preiskoval

Islamska država je sporočila, da je napad izvedel njihov borec. "Napad je izvedel borec Islamske države," je za agencijo Amaq, ki je povezana z IS, povedal neimenovan vir.

Ameriški zvezni preiskovalni urad je potrdil, da so predhodno preiskovali moškega, ki je izvedel napad v Orlandu, in da je izrekel zvestobo Islamski državi. A za zdaj razen tega, da je simpatiziral z Islamsko državo ni indicev, da bi bil v organizaciji pred izvedbo napada kakorkoli aktiven ter tudi ni bil na listi potencialnih teroristov.

Delodajalec ni zaznal posebnosti

Oče napadalca je za televizijo NBC dejal, da sinovo dejanje nima ničesar z vero ter da je sina pred meseci močno razburil pogled na poljubljanje dveh moških. Njegova nekdanja žena je dejala, da "ni bil stabilen" - imel naj bi nasilen značaj in jo je v času kratkega zakona večkrat pretepel zaradi trivialnih stvari, kot so, da ni poskrbela za perilo.

Delodajalec ni zaznal posebnosti

NBC News je poročala tudi, da je Mateen pred izvedbo napada poklical na klic v sili 911 in prisegel zvestobo Islamski državi. Matten je sicer živel na Floridi in je delal za zasebno varnostno službo. Njegov delodajalec, G4S je sporočil, da je za njih delal devet let in je v okviru svoje službe nosil tudi orožje. Družba je dvakrat izvedla temeljit pregled uslužbenca, leta 2007 in 2013, ki ni razkril nobenih posebnosti. 

V bližini Los Angelesa so sicer v nedeljo nekaj ur po strelskem napadu v Orlandu ter malo pred pričetkom tamkajšnje parade ponosa prijeli moškega, ki je imel v avtomobilu večje količine orožja in eksploziva. 20-letni James Howell je nameraval izvesti napad na prireditvi, kaj točno je nameraval, pa za zdaj še ni znano.

Prejeli še enega moškega z orožjem

Policija morebitne povezave med prijetim moškim in napadalcem v Orlandu zaenkrat ni ugotovila. Policija je zaradi aretacije razmišljala o odpovedi parade, a so jo nato kljub temu izvedli ob poostrenih varnostnih ukrepih.

Napad v Orladnu je po številu žrtev presegel pokol na Virginia Tech, kjer je študent Seung Hui Cho v napadu ubil 32 ljudi in sebe. Zadnji večji napad se je zgodil leta 2012, ko je Adam Lanza ubil 20 šest in sedem let starih otrok ter šest odraslih na šoli Sandy Hook v Connecticutu. 

dezurni@zurnal24.si

 

Na nagradno igro se prijavite TUKAJ.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 13:38 13. Junij 2016.

    Točno tako!

  • 12:16 13. Junij 2016.

    Problem je globji in Europa (ne vsa, Vzhodna to ve), tišči glavo v pesek. <br />Takšnih tipov je ogromno. Neopazni …

  • 11:59 13. Junij 2016.

    Vprašanje kaj bi bilo če nebi videl kako se dva fanta poljubljata ? Bi šel mirno mimo al bi blo …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.