Pogajanja o Kosovu na mrtvi točki

Foto: Žurnal24 vojiskav koÅ¡tunica in boris tadič reuters
Srbski predsednik Boris Tadić je Kosovu na zadnjem krogu pogajanj o prihodnjem statusu pokrajine ponudil skoraj vse pravice neodvisne države, razen statusa republike – edine stvari, sprejemljive za Kosovo.
Oglej si celoten članek

Če bi Kosovo sprejelo Tadićevo ponudbo, bi po njegovih besedah imelo pristojnosti, ki so sicer rezervirane za suverene države. Kosovo bi lahko vodilo lastno zunanjo politiko, obrambo, nadzor meja in varstvo nad srbsko kulturno dediščino, lahko bi samostojno zaprosilo za članstvo v Združenih narodih, Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) in Svetu Evrope. Beograd in Priština pa bi sklenila sporazum o pravicah etničnih manjšin, kar bi nadzirala mednarodna skupnost, je še predlagal Tadić in ocenil, "da bi tako lahko dosegli kompromisno rešitev". 

Toda Priština je Tadićev predlog že zavrnila. Po besedah tiskovnega predstavnika delegacije iz Prištine Skenderja Hysenija Beograd "še vedno ponuja recept zamrznjenih konfliktov in polovičnih rešitev, ki ne vodijo nikamor". "Prepričan sem, da se ne bo zgodilo nič spektakularnega. Beograd namreč še vedno ne želi obravnavati Kosova kot de facto neodvisne države," je še dejal Hyseni. Da se lahko s Srbijo o statusu Kosova pogajajo še sto let, a kompromisa ne bo, je prepričan zmagovalec nedavnih parlamentarnih volitev na Kosovu Hašim Tači in napovedal, da bo Priština spoštovala voljo kosovskega naroda. "Kosovo bo neodvisna država, ki bo zagotavljala mir in stabilnost," je dejal in dodal, da na območju ne bo vojne in ubijanja.

Srbski premier Vojislav Koštunica je medtem zatrdil, da lahko odločitev o prihodnosti Kosova sprejme le Varnostni svet Združenih narodov, in poudaril, da sta enostranska razglasitev neodvisnosti ali nevtralen status povsem nesprejemljiva. Tako kot so se pogovori začeli, tako se morajo končati – v VS ZN, je povedal Koštunica.

Zaradi nezbližanja stališč se je Rusija že zavzela za podaljšanje roka za dogovor tudi po 10. decembru, ki je bil postavljen kot datum, ko naj bi pogajalska trojka predstavila končno poročilo. Vendar so kosovski Albanci to prav tako zavrnili. Beograd in Priština tako na ključnem krogu neposrednih pogajanj še vedno vztrajata pri svojih stališčih. Po koncu skupnega sestanka obeh delegacij s posredniško trojko iz ZDA, Rusije in EU se pogovori sicer nadaljujejo na ločenih srečanjih trojke s posameznima delegacijama.

"Kosovo ne vpliva na BiH"
Vprašanje statusa Kosova nima in tudi v prihodnje ne bo imelo dramatičnega vpliva na razmere v Bosni in Hercegovini, je povedal visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Miroslav Lajčak pred zunanjepolitičnim odborom Evropskega parlamenta. "BiH ima svoje probleme, pri čemer ni niti enega samega vprašanja, glede katerega je odvisna od rešitve statusa Kosova," je pojasnil, a dodal, da Kosovo vsekakor politično vpliva na BiH. Nihče ne bi smel Kosova navajati kot izgovor za razmere v BiH, je poudaril.


Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.