Irski referendum o podpori Lizbonski pogodbi je tako tudi uradno uspel, številke pa se skoraj
povsem ujemajo z neuradnimi rezultati. Številnim čestitkam Irski pa so se že pridružili tudi
slovenski politiki. Tako so rezultate pozdravili slovenski premier
Borut Pahor, razvojni minister
Mitja
Gaspari ter
Janševa SDS. Svoje čestitke so izrazili tudi v Srbiji in na Hrvaškem, kjer vidijo
rezultate referenduma kot spodbudo pri nadaljnjih reformah ter dejanje, ki je odprlo vrata tudi
narodom Zahodnega Balkana.
Nov glas
Po besedah političnega analitika
Milana Brgleza bi irska podpora Lizbonski pogodbi in njena posledična uveljavitev
EU zagotovila predvsem bolj enotno predstavljanje navzven. Poenotila pa bi jo tudi notranje, ter s
tem omogočila njeno lažje in hitrejše delovanje. Ni pa prepričan, da bi to avtomatično pomenilo
tudi izhod iz gospodarske krize. Kot dodaja bi bolj enotna EU gospodarstvu vlila določeno mero
zaupanja in mu s tem dala nek pospešek, ni pa rešitev sama po sebi.
Lizbonska pogodba |
Potrjena Lizbonska pogodba naj bi začela veljati v začetku prihodnjega leta. Z njo naj bi se poenostavilo delovanje razširjene Evropske unije. Namesto soglasnega odločanja je na precej področjih uvaja večinsko glasovanjem s preglasovanjem. Voditelje 27 držav bo vodil predsednik Evropskega sveta, enotnejšo zunanjo politiko bo vodil visoki predstavnika za zunanje zadeve. |
Poslovnež Declan Ganley je še pred uradnimi rezultati dejal, da so zagovorniki tokrat prepričljivo zmagali. "Seveda pa sem razočaran, mislim, da smo naredili napako," meni nasprotnik pogodbe. Prepričan je, da je na odločitev Ircev vplival strah pred poglablanjem gospodarske krize, ki so ga sejali zagovorniki pogodbe.
Vpliv krize
Da največji vpliv na volilno razpoloženje niso prinesla darila iz Bruslja, ki Irski dajejo več avtonomije pri odločanju o lastni zakonodaji, ampak gospodarska kriza, ki je močno prizadela državo, se strinjajo tudi analitiki.
Čakata tudi Češka in Poljska
Lizbonsko pogodbo morata ratificirati še Češka in Poljska, kjer pa je potreben samo še podpis obeh predsednikov, ki sta izrazita evroskeptika. Oba čakata na rezultate referenduma, če bo ta uspešen, bosta tudi sama podpisala ratiifikaciji.
Poljski predsednik Leh Kaczynski je že sporočil, da bo pogodbo, v primeru sprejetja na Irskem, podpisal v nekaj dneh. Njegov češki kolega Vaclav Klaus, pa je sporočil, da bo počakal na razsodbo ustavnega sodišča, kamor je s 17 poslanci vložil predlog za presojo ustavnosti Lizbonske pogodbe s češko ustavo.
Evropa pozdravlja odločitev Ircev
Tudi predsedujoči EU, švedski premier Fredrik Reinfeldt, se je že odzval na neuradne izide irskega referenduma. Irski "da" Lizbonski pogodbi pomeni, da je "danes dober dan za Evropo", je poudaril Reinfeldt. Rezultate so pozdravili tudi v Nemčiji, Španiji, Franciji, Veliki Britaniji in na Češkem. Irski sta čestitala tudi prvi evropski komisar Jose Manuel Barroso.