S Filipinov prihajajo šokantni posnetki mrtvih ljudi. Na ulicah Manile ležijo trupla domnevnih preprodajalcev mamil, ki so jih usmrtili policisti ali civilisti, ki upoštevajo navodila predsednika države Rodriga Duterta. Nekateri ležijo sredi ceste, na pol goli, z zvezanimi rokami in nogami. Usmrtili so jih policisti, potem ko je predsednik to ukazal, ne da bi pred tem bili deležni sodnega procesa.
Duterte uresničuje svoje napovedi po zmagi na volitvah maja letos. Napovedal je, da bo obračunal z uporabniki drog in preprodajalci. Kot je dejal, "jih lahko zapremo ali pa pospravimo pod zemljo, če želite".
Policisti so v manj kot mesecu dni usmrtili skoraj 300 ljudi. Število mrtvih pa bo zelo verjetno še naraslo. Število mrtvih, o katerem poročajo človekoljubne organizacije, ne vključuje ljudi, ki so jih umorili civilisti. Skoraj 60.000 filipinskih uživalcev drog se je po predsednikovem pozivu predalo oblastem.
Predsednik se ne namerava ustaviti
Duterte, ki se ga je prejel vzdevek "Kaznovalec", je v prvem nagovoru v parlamentu prezrl ogorčenje javnosti nad njegovim početjem. Kot je dejal, se njegova država utaplja v drogah, kar je treba ustaviti za vsako ceno. "Podvojite svoje napore. Potrojite jih, če je treba," je Duterte dejal policistom. Napovedal je, da se ne bodo ustavili, dokler ne bodo zadnji preprodajalec mamil in uživalec v zaporu ali mrtev.
V času kampanje je Duterte napovedal, da bo umrlo 100.000 ljudi in da bodo njihova trupla odvrgli v morje, da se bodo ribe lahko hranile z njimi, poroča South China Morning Post. Obenem je policistom zagotovil, da ne bodo utrpeli nikakršnih pravnih posledic za umore preprodajalcev mamil.
Oblast ščiti policiste
Državni pravobranilec Jose Calida je stopil v bran predsedniku in v ponedeljek dejal, da so usmrtitve, ki jih izvaja policija zakonite. "Zame to ni dovolj. Koliko zasvojencev je na Filipinih? Naše vasi so skoraj preplavljene z drogami," je dejal Calida.
Filipinski odvetnik za človekove pravice Jose Manuel Diokno je opozoril, da je nasilje, ki ga je sprožil Duterte, ušlo izpod nadzora in ustvarilo "narod brez sodnikov". Predsednikovo početje je kritiziral tudi nekdanji senator Rene Saguisag, ki se sprašuje, ali so sodni procesi sploh še smiselni. Medtem ko opozicija poziva k preiskavi usmrtitev, Calida vztraja, da policija ne dela nič narobe in da je na strani kritikov, da dokažejo domnevne nepravilnosti.
dezurni@zurnal24.si
Filipini so izrazito krščanska država. Če nekaj ne diši po evropski mentaliteti še ne pomen da je to avtomatsko islamska …
Filipini so izrazito krščanska država. Če nekaj ne diši po evropski mentaliteti še ne pomen da je to avtomatsko islamska …
To so tisti Filipini in tisti Filipinski predsednik Dotuerte, katerega podpirajo ZDA in katerim so pred časom v sporu s …