Po Marsu tekel potok

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Ameriška vesoljska agencija Nasa je v četrtek sporočila, da je njihov raziskovalni robot na Marsu Radovednost odkril prodnato kamenje.
Oglej si celoten članek

To naj bi bil dokaz, da je na tem mestu nekoč tekel potok, ki je kamenje oblikoval v prodnike.

Znanstveniki so na podlagi preteklih raziskav že potrdili, da je bila na Marsu nekoč prisotna voda. Tokat pa so prvič odkrili tudi sledi nekdanje struge, po kateri je tekla voda.

Prodnike so našli na območju med severnem delom kraterja Gale in vznožjem gore Sharp. Slike, ki jih je rover Radovednost poslal na Zemljo, so pokazale, da so bili prodniki vtisnjeni v več plasti sedimentne kamnine.

Ti kamenčki so različnih oblik in velikosti. Nekateri so veliki kot zrno peska, drugi kot žogice za golf. Iz njihove oblike so pri Nasi ugotovili, da so se preoblikovali med potovanjem, a so preveliki, da bi to lahko storil veter. Poleg tega ocenjujejo, da je potok tekel s hitrostjo slabega metra na sekundo.

Na območju med kraterjem in novo odkrito strugo je veliko kanalov, kar kaže na to, da je več potokov dalj časa teklo na tem območju, še pojasnjujejo pri Nasi.

Radovednost je na Rdečem planetu pristal 6. avgusta. Nasa je za kraj pristanka izbrala krater Gale, in sicer zaradi posrednih dokazov, da je na tem območju nekoč tekla voda. Raziskovalni robot bo na Marsu ostal dve leti, njegov cilj pa je raziskati, ali so na Rdečem planetu v preteklosti obstajali pogoji za življenje.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.