Po dveh porokah še plemiški pogreb

Foto: Reuters Švedski kralj Karl XVI Gustaf in kraljica Silvia. Foto: Reuters Pogrebne slovesnosti ob smrti Otta von Habsburga. Foto: Reuters Pogrebne slovesnosti ob smrti Otta von Habsburga. Foto: Reuters Pogrebne slovesnosti ob smrti Otta von Habsburga. Foto: EPA Belgijska princessa Astrid in princ Lorenz. Foto: EPA Lichtensteinski knez Hans-Adam II in princesa Marie Aglae.
Na Dunaju so danes pokopali Otta von Habsburga, najstarejšega sina zadnjega avstro-ogrskega cesarja. Von Habsburg je umrl 4. julija v 98 letu starosti. Pokopali so ga v kapucinski cerkvi skupaj z njegovo soprogo.
Oglej si celoten članek

Pogrebnih slovesnosti so se udeležili številni evropski državniki in predstavniki kraljevih družin.

Otta Von Habsburga bodo pokopali v grobnici Habsburžanov v kapucinski cerkvi skupaj z njegovo soprogo Regino von Sachsen-Meiningen, ki je umrla februarja lani. Njene posmrtne ostanke bodo v ta namen na Dunaj prepeljali iz kraja Veste Heldburg v Nemčiji.

Medtem ko bodo posmrtne ostanke von Habsburga položili v grobnico habsburških vladarjev, pa bodo njegovo srce v skladu z družinsko tradicijo dan kasneje pokopali ločeno v samostanu Pannonhalma na Madžarskem.

 

Zasluge tudi za priznanje Slovenije

Pred pogrebom bo danes v stolnici sv. Štefana potekala žalna maša, ki se je bodo udeležili številni voditelji držav in vlad, med njimi avstrijski predsednik Heinz Fischer, premierja Hrvaške Jadranka Kosor in Makedonije Nikola Gruevski ter predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek. Udeležili se je bodo tudi predstavniki kraljevih in plemiških družin, med drugim iz Švedske, Luksemburga in Liechtensteina.

Žalne maše se bo med drugim udeležil tudi ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik. Kot so v spomin na preminulega von Habsburga zapisali pri Slovenski škofovski konferenci, je bil tesno povezan z dogodki slovenske samostojnosti in si je prizadeval za mednarodno priznanje Slovenije.

Vrnil se je lahko šele leta 1966

Otto von Habsburg je bil rojen 20. novembra 1912 v Avstriji, po koncu habsburške monarhije pa je njegova družina odšla v izgnanstvo v Švico in kasneje na Madeiro. Na avstrijsko ozemlje je lahko ponovno stopil šele leta 1966 po večletnem pravnem boju z avstrijsko vlado.

Pred današnjimi pogrebnimi slovesnostmi so za von Habsburgom v preteklih dneh potekale že tri žalne slovesnosti. Dve sta potekali na Bavarskem, kjer je von Habsburg večino življenja preživel in tudi umrl, ena pa v avstrijskem romarskem središču Marijino Celje.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.