Ministra sta se danes pogovarjala po telefonu, so sporočili iz Seula, kjer pa niso razkrili podrobnosti o tem, kakšne korake nameravata državi izvesti v primeru severnokorejske izstrelitve rakete.
V Seulu so medtem prepričani, da gre za vojaški poskus, in so že napovedali, da bodo raketo sestrelili, če bo zašla v južnokorejski zračni prostor. Enako je napovedala tudi Japonska.
Odločitev Severne Koreje o izstrelitvi rakete je medtem obsodilo tudi rusko zunanje ministrstvo, je poročala ruska tiskovna agencija RIA Novosti. Kot je dejal tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva Aleksander Lukaševič, je ta načrt Pjongjanga "primer neupoštevanja odločitev Varnostnega sveta Združenih narodov", poroča ameriška tiskovna agencija AP.
Kitajska pozvala k strpnosti
Kitajska, ki naj bi imela največ vpliva na severnokorejski režim, je medtem vse strani pozvala, naj bodo zadržane in se izognejo naraščanju napetosti na Korejskem polotoku. "Vse udeležene strani pozivamo, naj ostanejo mirne, se zadržijo in se izognejo zaostrovanju napetosti," je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Liu Weimin. Kitajska se je tako odzvala na poziv ameriškega zunanjega ministrstva, naj Severno Korejo pozove, naj izstrelitve ne izvede.
Izstrelili naj bi jo med 12. in 16. aprilom
Pjongjang izstrelitev napoveduje za obdobje med 12. in 16. aprilom v času praznovanja stoletnice rojstva ustanovitelja Severne Koreje Kim Il Sunga. Severna Koreja zatrjuje, da bo raketa v vesolje ponesla satelit in da gre za projekt miroljubne narave. Izstrelitev naj ne bi predstavljala nevarnosti za druge države v regiji. "Izbrali smo varno pot. Prvi del rakete bo padel 160 kilometrov od kopnega (in Filipinov), drugi pa 120 kilometrov od kopnega," je še poudaril.