"Sedaj se pomikamo v obdobje po pandemiji," je na današnji novinarski konferenci v Ženevi poudarila generalna direktorica WHO Margaret Chan in dodala, da je pandemije zagotovo konec, virus pa naj bi v prihodnjih letih krožil kot navadna sezonska gripa.
Odlok o končanju pandemije je sledil predlogom številnih svetovnih strokovnjakov, ki so še danes pregledovali zadnje izsledke obsežnih raziskav.
Pandemija, ki je ustvarila dobiček
11. junija 2009 je WHO razglasila pandemijo nove gripe. Kmalu nato je na spletu začela krožiti informacija o novinarki Jane Burgermeister, ki je trdila, da je bila razglasitev pandemije nepotrebna in da so jo izsilila farmacevtska podjetja, da bi s prodajo cepiv ustvarila dobiček.
V Sloveniji živi dva milijona ljudi. Od tega se jih je po podatkih IVZ-ja cepilo okoli 103.000. "Devetnajst ljudi, ki so bili okuženi z virusom nove gripe, je umrlo, okoli 800 je bilo hospitaliziranih. Pri vseh je bilo laboratorijsko dokazano, da so imeli virus nove gripe. Poudariti je potrebno, da je večina žrtev že imela kakšno primarno bolezen, predvsem kronično obolenje" je zatrdil Mitja Vrdelja, tiskovni predstavnik Inštituta za varovanje zdravje (IVZ).
Slovenija kupila preveč cepiva
Na WHO se je že konec januarja vsul plaz kritik, da je podlegla pritisku farmacevtske industrije in prehitro razglasila pandemijo nove gripe, saj so takoj zatem države po v svetu pospešeno kupovale cepivo.
Tudi Slovenija je naročila preveč cepiva. Z podjetjem GSK je sklenila pogodbo o dobavi skupno 800 tisoč odmerkov cepiva, kolikor naj bi ga v več pošiljkah prejeli do spomladi letos.