Islamski skrajneži so nadzor nad mestom prevzeli maja lani. Po skoraj enem letu je mesto, ki je na Unescovem seznamu kulturne dediščine, spet v rokah vladnih sil.
"Na vhodih v mesto smo teroriste povsem uničili, zdaj se v konvojih umikajo iz Palmire," je povedal predstavnik sirske vojske.
Mamoun Abdulkarim, ki je pred začetkom spopadov v Siriji skrbel za nadzor nad zgodovinsko pomembnimi prizorišči, poudarja, da bodo staro mesto začeli obnavljati takoj, ko bodo nad njim spet prevzeli nadzor.
"Vabimo vse, ki jim je kaj do Palmire, da nam pri tem pomagajo," je dejal Abdulkarim.
Gre za pomembno strateško in simbolno zmago za režim v Damasku, saj omogoča nadzor puščave, ki jo obdaja in se razteza vse do meje z Irakom.
Pripadniki Islamske države so se umaknili v mesta Suknah, Raka in Deir Ezor na vzhodu Sirije. Zdaj v mestu poteka iskanje in deaktivacija min, ki so jih skrajneži podtaknili po mestu.
Antično mesto s trdnjavo, ki je bila zgrajena v 13. stoletju, je v roke IS padla 23. maja lani, ko je na njej tudi zaplapolala zloglasna črna zastava IS.
V Palmiri, ki ji pravijo "puščavski biser", so džihadisti povzročili ogromno škodo, saj so razstrelili vrsto starodavnih zgradb, ki so bile na Unescovem seznamu svetovne dediščine, ter na črnem trgu prodali številne več tisoč let stare dragocenosti.
dezurni@zurnal24.si
Ameriška demokracija<br />http://globalinfonews.com/2015/07/25/photos-of-syria-before-and-after-civil-war-march-2011/
Resnica je drugačna.<br />Tudi Gadafi naj bi bil največje zlo za Libijo.A imeli so brezplačno elektriko,banke niso jemale obresti na …
Še čudno da vam dovolijo napisati osvobojena, sem mislil da je Asadov režim največje zlo na svetu glede na še …