"Otroke metali v ogenj, obglavljali, posiljevali"

Foto: Epa
Foto: Epa
Sodelavci organizacije Human Rights Watch so objavili izpovedi prič nasilja in pregona mjanmarske vojske.
Oglej si celoten članek

Na stotine žensk je stalo v reki, vojska je vanje uperila puške in jim prepovedala premikanje. Pred tem so zažgali njihovo vas. "Ti," se je vojak obrnil proti mladi ženski, ki je v naročju držala svojega dojenčka. Udaril jo je v obraz, ji iztrgal sina iz naročja in ga vrgel v ogenj.

Žensko so odvlekli vstran in jo skupinsko posilili. Na pol gola je po dogodku bežala po poljih proti begunskem taborišču v Bangladešu.

Svojo zgodbo je povedala sodelavcu organizacije Human Rights Watch Petru Bouckaertu, zgodbe o brutalnem nasilju so potrdili tudi drugi begunci. "Klali so otroke, jih obglavljali in zažigali cele družine, deklice pred tem posiljevali."

Foto: Epa Mjanmar, begunci

Mjanmarska vlada prepoveduje dostop

Mednarodni opazovalci poročajo, da je vojska ubila več kot tisoč civilov le v državi Rakhine, vse skupaj pa je ubitih na tisoče pripadnikov manjšine Rohingya.

Organizacija Združenih narodov je včeraj objavila, da ima več dokazov o organiziranem in koordiniranem pregonu manjšine in da ni šlo le za reakcijo vojske na "napad militantov Rohingya" avgusta, kot to trdi vlada Mjanmara.

Visoki komisar ZN za človekove pravice Zeid al Husein je že pred časom nasilje oblasti v severni mjanmarski regiji Rakhine nad pripadniki Rohingye označil kot "učni primer etničnega čiščenja". Mjanmar te obtožbe še vedno zavrača.

Foto: Epa Mjanmar, begunci

Potrebujejo pomoč

V Bangladešu je skupno že okoli 800.000 pripadnikov manjšine Rohingya, 300.000 jih je namreč tja prispelo že pred koncem avgusta, ocenjujejo pa, da bi jih lahko na to območje do februarja zbežalo še dodatnih 400.000.

Mnogi zdaj živijo v izredno slabih razmerah, pol milijona jih potrebuje hrano, 100.000 zasilna bivališča. "Če ne bomo podprli prizadevanj bangladeške vlade, da zagotovi takojšnjo pomoč pol milijona ljudem, ki so prispeli v zadnjem mesecu, bodo mnogi najbolj ranljivi - ženske, otroci in starejši - umrli," je opozoril generalni direktor Mednarodne organizacije za migracije William Lacy Swing.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 4

  • 18:20 13. Oktober 2017.

    Sramota kaj svet dopusca,da se dogaja.Potem pac nismo nic bolsi od teh ki to pocnejo !

  • 12:09 13. Oktober 2017.

    Hm... a spet OZN - oziroma UN... nazadnje ko so se vtaknili v nasilja, je izbruhnila vojna - Sirjia. Torej …

  • 09:06 13. Oktober 2017.

    Groza kaj se vse dogaja po svetu. Vso tako golazen, ki dvigne roko nad šibkejšim, kamenjat prasce, naj trpi golazen …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.