Slovenska informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je danes postala predsednica skupnega nadzornega organa za Europol. Njegovi člani so jo na ta položaj izvolili, potem ko je že od oktobra 2009 opravljala delo podpredsednice organa. Pirc Musarjeva je prepričana, da ji bodo pri delu pomagale večletne izkušnje informacijske pooblaščenke.
"Kot slovenska informacijska pooblaščenka sem v zdaj že več kot sedemletnem obdobju pridobila veliko izkušenj s področja nadzora nad organi pregona. Zato sem prepričana, da bom kot predsednica skupnega nadzornega organa za Europol lahko učinkovito prispevala h kakovostnemu delu organa in varstvu pravic posameznika," je ob izvolitvi za dveletni mandat dejala Pirc Musarjeva.
Kot je še povedala, bo kot predsednica poskušala izkušnje iz inšpekcijskih postopkov v Sloveniji prenesti v to mednarodno nadzorno telo, so sporočili iz njene pisarne.
Člani skupnega nadzornega organa za Europol so predstavniki nacionalnih nadzornih organov za varstvo osebnih podatkov vseh držav članic EU. Poslanstvo skupnega nadzornega organa je, da opravlja neodvisen pregled nad dejavnostmi Europola in tako zagotavlja, da med shranjevanjem, obdelavo in uporabo podatkov, ki jih ima Europol, niso kršene pravice posameznikov. Skupni nadzorni organ poleg tega spremlja dopustnost prenosa podatkov, ki izhajajo iz Europola.
Vsak posameznik ima pravico, da od skupnega nadzornega organa zahteva, da zagotovi zakonitost in natančnost načina, na katerega Europol zbira, shranjuje, obdeluje in uporablja njegove osebne podatke. Skupni nadzorni organ tako deluje kot zanesljiv posrednik med posameznikom in Europolom, v sporočilu za javnost pojasnjuje generalna sekretarka informacijskega pooblaščenca Alenka Jerše.
zakaj imajo bogati posamezniki več pravic, kot družba v celoti?
zakaj imajo bogati posamezniki več pravic, kot družba v celoti?
Tudi v Sloveniji bi imela dovolj dela na tem področju !!!