Oprostite, ker smo vas okužili

Foto: Žurnal24 (Foto: Shutterstock)
ZDA so v 40. letih prejšnjega stoletja v Gvatemali prostitutke namenoma okužili s spolno prenosljivimi boleznimi in jih poslali nad vojake in zapornike. Danes so se uradno opravičile.
Oglej si celoten članek

Državna sekretarka Hillary Clinton in ministrica za zdravstvo Kathleen Sebelius sta se v skupni izjavi opravičili za neetične in obsojanja vredne poskuse. Pri tem nista pozabili omeniti, da se je to zgodilo pred 64 leti, vendar sta izrazili globoko obžalovanje vsem prizadetim.

Poskusi so potekali od leta 1946 do leta 1948 ob sodelovanju vlade v Gvatemali. Ameriški "zdravniki" so želeli odkriti, ali lahko penicilin prepreči in ne le zdravi okužbo s spolno prenosljivimi boleznimi.

Tuskegee eksperiment
Početje je pred kratkim odkrila profesorica ženskih študij Susan Reverby s kolidža Wellesley, ki ga je obiskovala tudi Clintonova. Poskuse je vodil "zdravnik" John Cutler, ki je bil kasneje del podobne študije v Alabami. Tam so podobni zdravniki prav tako ob sodelovanju nacionalnih zdravstvenih inštitutov spremljali razvoj sifilisa pri revnih temnopoltih Američanih.

Menda jih niso namenoma okužili, vendar pa jim niso povedali, da so bolni in jih niso zdravili. Ta tako imenovani Tuskegee eksperiment so na skoraj 400 osebah izvajali od leta 1932 do leta 1972. Eksperimentiranje z Gvatemalci pa je zajelo 1500 ljudi, ki naj bi jih po okužbah potem zdravili s penicilinom. Najmanj ena oseba je v času poskusov umrla.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.