Mušaraf še ni povedal, kdaj namerava ukiniti izredne razmere, ki jih je uvedel na začetku novembra. V tem času so aretirali več tisoč Mušarafovih kritikov, prepovedali zborovanja več kot petih ljudi na enem mestu in prekinili oddajanje vseh neodvisnih televizijskih mrež. V nedeljo je pakistanski voditelj celo nakazal, da bi izredne razmere utegnile trajati vse do izvedbe parlamentarnih volitev.
Buto za pogovore
|
Pakistan naj se vrne na pot demokracije
Na nedeljsko novinarsko konferenco so se odzvali tudi v ZDA. Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je pozdravila Mušarafovo odločitev glede volitev in pozvala Pakistan, naj čim prej odpravi izredne razmere. Povedala je, da so se bali, da bi bile volitve lahko odložene tudi za več kot eno leto, glede na to, da je Mušaraf prejšnji teden začasno odpravil ustavni red. Riceova je dodala, da je naloga ZDA vrniti Pakistan na pot demokracije in da se je treba osredotočiti na izvedbo pravičnih volitev.
Poleg Riceove se je med drugim oglasil tudi predsednik odbora za zunanje zadeve ameriškega senata Joe Biden , ki je dejal, da bodo volitve navaden nesmisel, če v Pakistanu ne bodo odpravili izrednih razmer.
Odzvali so se tudi v Veliki Britaniji. "Pozdravljamo odločitev, da bodo volitve pred 9. januarjem. Še vedno pa zahtevamo takojšnjo vzpostavitev ustavnega reda, izpustitev političnih zapornikov, spravo z opozicijskimi strankami in predsedniški mandat Mušarafa brez vojaške uniforme," je povedal tiskovni predstavnik britanskega zunanjega ministrstva.