Planet Kepler 22b, ki se nahaja kakšnih 600 svetlobnih let od Zemlje, je približno 2,4-krat večji od našega planeta, temperatura na njem pa se giblje okoli 22 stopinj Celzija. Za pot okoli svoje Soncu podobne zvezde potrebuje 290 dni. Gre za najbližji doslej potrjeni planet, podoben našemu.
Nasini znanstveniki pa za zdaj še ne vedo, ali je Kepler 22b sestavljen predvsem iz kamenin, plina ali tekočine, verjetno pa naj bi imel tako vodo kot kopno.
Francoski astronomi so sicer letos že potrdili obstoj prvega eksoplaneta, to je planeta zunaj našega Osončja, ki izpolnjuje ključne kriterije za obstoj življenja na njem. Poimenovali so ga Gliese 581d. A Kepler 22b, ki so ga prvič ugledali leta 2009, je prvi tovrsten planet, ki so ga potrdili Nasini znanstveniki.
Astronavti morajo za potrditev obstoja nekega eksoplaneta vsak trikrat zabeležiti, kako ta planet obkroži oziroma prekrije svojo zvezdo.
Nasa je sicer danes na konferenci v Kaliforniji tudi sporočila, da je s pomočjo teleskopa Kepler odkrila več kot tisoč novih potencialnih planetov.
Nasina prva misija iskanja Zemlji podobnih planetov, ki krožijo okoli sonc, podobnih našemu, se je začela marca 2009 in naj bi trajala do novembra 2012. Kepler se lahko pohvali z največjo kamero, ki so jo doslej poslali v vesolje. Zasnovan je tako, da spremlja fiksen pas neba oziroma približno 150 tisoč zvezd.
Odkrili Zemlji podoben planet
Ameriška vesoljska agencija Nasa je sporočila, da je s pomočjo vesoljskega teleskopa Kepler prvič doslej potrdila obstoj Zemlji podobnega planeta, ki se nahaja v za življenje primernem – ne prevročem in ne premrzlem – pasu zunaj našega Osončja.
Pa še nekaj si pozabo povedat! Če pa naši pridejo tja, in kako bitje najdejo, ga ziher podjarmijo, zakoljejo pojejo …
Sicer fino in fajn, samo veleumi, ki so izredno dobro plačani, bi lahko raje ugotavljali, kako tja priti, ne pa …