Od kemične do plemenske vojne

Foto: Žurnal24 (Foto: Reuters)
Negotovost o tem, kaj se bo zgodilo v Libiji, še vedno narašča. Strokovnjak za arabske države Omar Ashour je za britanski BBC ugibal o nekaterih najhujših scenarijih.
Oglej si celoten članek

Totalna vojna
Moamer Gadafi bi lahko, tako kot je to leta 1988 storil takratni iraški predsednik Sadam Husein, uporabil kemično orožje. Poleg kemičnega napada bi se lahko Gadafi v skrajni sili odločil tudi za obsežno bombardiranje, špekulira Ashour.

Vojaški udar
Gadafiju bi se lahko uprla vojska, vendar pa ta za razliko od revolucij v Tuniziji in Egiptu od začetka nemirov v Libiji ne nastopa enotno. Vojaški piloti in mornarji, ki jim je bilo ukazano bombardirati uporna mesta, so že večkrat zavrnili ukaze.

V državi sicer vlada rivalstvo in nezaupanje med vojsko in policijo, poleg tega pa enotno delovanje libijski vojski onemogoča plemenska razdeljenost države, ocenjuje Ashour.

Plemenska vojna
Ta se lahko razplamti v primeru Gadafijevega padca. Plemenska pripadnost je v Libiji močna, posamezna plemena med seboj tekmujejo in gojijo zamere. Vseeno pa primer osvobojene vzhodne Libije kaže, da do sporov med plemeni morda le ne bo prišlo.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.