Obletnica atentata na Butovo

Foto: Žurnal24 Benazir Buto.
Ob prvi obletnici umora nekdanje pakistanske premierke Benazir Buto se je v njenem domačem kraju zbralo več deset tisoč privržencev.
Oglej si celoten članek

V mestu Gari Khuda Bakš na jugu države, kjer je družinska grobnica Butovih, množice, ki se s solzami v očeh spominjajo umorjene vodje opozicije, molijo, berejo pesmi in imajo govore. V mesto so prišli z vseh koncev države, nekateri z avtomobili, drugi z vlaki in avtobusi, nekaj pa celo peš. "Svoje življenje je dala za prebivalce te države, zato lahko tudi mi prehodimo nekaj milj, da bi se poklonili njenemu spominu," je dejal eden izmed udeležencev. Skupaj naj bi prišlo okoli 200.000 ljudi.

Zardari močno varovan

Mož Butove, ki je bila pri 54 letih ubita na enem izmed predvolilnih shodov v mestu Ravalpindi, in zdajšnji predsednik države Asif Ali Zardari bo imel ob njenem grobu govor, dan prej pa je dejal: "Kot je bilo to v navadi za vse Butove, se je Benazir raje soočila s smrtjo, kot da bi opustila svoja načela in razmišljanje. Tirani in morilci so vzeli njeno življenje, a Pakistancem nikoli ne bodo mogli vzeti njenih idej, ki so navdihnile več generacij."

 

Benazir Buto,

ki se je šolala na Harvardu in Oxfordu, je leta 1988 pri komaj 35 letih postala prva demokratično izvoljena premierka v muslimanskem svetu. Potem ko so jo leta 1990 odstavili, so jo tri leta pozneje znova izvolili na ta položaj, ki pa ga je morala spet zapustiti leta 1996..

V Gari Khuda Bakšu sicer vladajo poostrene varnostne razmere, saj obstaja nevarnost, da bi nasprotniki ob prvi obletnici atentata na Butovo želeli odstraniti tudi Zardarija. V mestu je kar 6.000 policistov in in več sto vojakov.

V petek se je oglasil generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun, ki je izrazil upanje, da bi lahko v "bližnji prihodnosti" ZN-ova preiskava smrti Butove prinesla rezultate. Na začetku leta pa so britanski preiskovalci dejali, da je bil za Butovo usoden učinek bombne eksplozije, ne pa strel v glavo. S temi ugotovitvami so se strinjale pakistanske oblasti, ne pa tudi člani njene stranke, ki vztrajajo, da je bil usoden strel morilca.

Država, ki jo je smrt priljubljene voditeljice pahnila v mesece nemirov in napetosti, se še vedno ni pobrala od atentata. Njena Pakistanska ljudska stranka je februarja sicer zmagala na parlamentarnih volitvah, dolgoletni predsednik države Pervez Mušaraf pa je bil prisiljen odstopiti. Na njegov stolček je sedel mož Butove Zardari, ki pa se je moral braniti obtožb o korupciji. Zardari v enem letu ni opravil veliko dela. Kritiki ga obtožujejo, da nima pravih rešitev niti za omilitev gospodarske krize niti za delovanje muslimanskih upornikov.



Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.