Barack Obama je imel govor pred hotelom Tadž, kjer so pakistanski skrajneži v terorističnem napadu pred dvema letoma ubili 166 ljudi. Poudaril je, da želi z obiskom kraja napada dokazati "odločenost, da bi ljudem zagotovili varno prihodnost". Zatrdil je, da lahko Indija in ZDA v prihodnost gledajo z zaupanjem, saj je "zgodovina na njihovi strani", državi pa si prizadevata za sožitje ljudi različnih ras in veroizpovedi ter državljanom ponujata "prihodnost, v kateri bodo spoštovani in bodo imeli priložnosti".
Obama se je v hotelu tudi vpisal v žalno knjigo in si ogledal spomenik žrtvam. V mestu si je ogledal tudi hiši očeta indijske neodvisnosti Mahatma Gandhija, enega svojih političnih idolov.
Sicer pa je bil uvodni obisk na azijski turneji namenjen tudi gospodarski tematiki, ki je sploh na agendi celotnega popotovanja Obame.
Tako se je v indijski gospodarski prestolnici udeležil ameriško-indijske poslovne konference, na njej pa izpostavil pomen gospodarskega sodelovanja med državama, zlasti v luči iskanja novih trgov za ameriške izvoznike, kar bi pripomoglo k ustvarjanju novih delovnih mest v ZDA. Obama je opozoril, da Indija še zdaleč ni država "klicnih centrov", kot jo zaradi "outsourcanja" imenujejo mnogi, temveč gre za dvostransko gospodarsko sodelovanje.
Obama je v potrditev tega povedal, da so gospodarstveniki obeh strani danes sklenili za 10 milijard dolarjev novih poslov, ki bodo v ZDA omogočili odprtje 50.000 delovnih mest. Pri tem gre v veliki meri za posle za nova potniška in vojaška letala.
* drang nach Osten - prodor na Vzhod