Poslanci Evropskega parlamenta so na zasedanju v Strasbourgu razpravljali o zaključkih neformalnega
vrha EU. Posebej so se posvetili novi pogodbi EU, o kateri so konec minulega tedna dosegli dogovor
voditelji povezave na vrhu v Lizboni. Poslanci so menili, da se bo EU z novo pogodbo končno lahko
začela ukvarjati z izzivi, s katerimi se sooča, od besed pa mora preiti k dejanjem. Opozorili so
tudi, da bi bilo lahko besedilo nove pogodbe bolj ambiciozno, slišati pa je bilo tudi očitke, da je
v primerjavi s propadlo ustavno pogodbo nov dokument korak nazaj.
Evropska unija mora sedaj preusmeriti pozornost s sebe na teme, ki so pomembne za njene državljane. Janez Lenarčič
|
|
Državni sekretar za evropske zadeve Janez Lenarčič je glede nove pogodbe ocenil, da je sedaj čas za premor, zato se v naslednjih letih institucionalna debata ne bi smela ponovno odpirati.
Predavateljica na ljubljanski Fakulteti za družbene vede Irena Brinar pa je ocenila, da je ratifikacijski proces nove pogodbe ujet v trojno zanko: v zanko 27 nacionalnih zakonodaj, v zanko še živega zgodovinskega spomina v zvezi z ustavno pogodbo ter v časovno zanko, saj naj bi bili ratifikacijski procesi izpeljani do naslednjih evropskih volitev leta 2009. Dodala je, da je treba kampanjo v podporo ratifikaciji začeti že sedaj, Slovenija pa bi lahko pripravila časovnico ratifikacij.
Poslanci Evropskega parlamenta imajo na dnevnem redu še razpravo o predlogu proračuna EU za leto 2008. Predlog je predstavilo portugalsko predsedstvo EU na zasedanju v začetku septembra, vendar takrat poslanci niso razpravljali, svoje mnenje so podali le pristojna poročevalca in predstavnik parlamentarnega odbora za proračun. Vsi trije so se strinjali, da komisija, Svet in parlament v pripravi proračuna dobro sodelujejo, kljub temu pa so izrazil zaskrbljenost zaradi nižanja sredstev in to zlasti pri postavkah, kot so rast in zaposlovanje ter kohezija.
Predstavniki Sveta in Evropske komisije bodo poslancem danes odgovarjali tudi na vprašanja o nedavnem dvigu cen hrane v Evropi.