"ZDA niso dale zelene luči za operacijo Nevihta. Bili smo zelo previdni. ZDA niso dale nobenega znaka, niti rdeče luči, Tuđman pa je to razumel kot odobritev za akcijo. Rekli pa smo mu, da če se bo odločil za akcijo, bo sam prevzel tudi vsa tveganja, kar pomeni, da mu ZDA ne bodo priskočile na pomoč, če bo šlo kaj po zlu. Opozoril pa sem ga tudi, naj ne škoduje civilistom," je v intervjuju za HTV dejal nekdanji veleposlanik ZDA na Hrvaškem Peter Galbraith.
Galbraith je poudaril, da je bila operacija Nevihta povsem legitimna operacija v vojni, ki je bila Hrvaški vsiljena. Rešila je tudi več tisoč ljudi v Bihaću v Bosni in Hercegovini, ki so jo stiskale sile bosanskih Srbov. Ameriške sile pri tem niso imele vidnejše vloge. Šlo naj bi za samostojno operacijo hrvaških sil, ki jih Američani, razen na področju človekovih pravic, niso urili.
Galbraith presenečen nad obsodbo
Med to operacijo so bili storjeni vojni zločini in zločinsko dejanje izgona Srbov iz Hrvaške, kot je ugotovilo haaško sodišče, je dejal veleposlanik. In za to sta bila sedaj obsojena generala Ante Gotovina in Mladen Markač, je dejal Galbraith, ki je bil sicer presenečen nad obsodbo Gotovine.
Da pa je Hrvaška izročila generale haaškemu sodišču, dokazuje njena zavezanost vladavini prava, saj je edina država, ki je po zmagi v vojni izročila svoje generale. Sodišču je izročila tudi najbolj tajne dokumente, posnetke Tuđmana in podobno, kar dokazuje njen razvoj v državo, v kateri vlada pravo.
Tuđman – človek 19. stoletja
Za prvega hrvaškega predsednika Tuđmana je sicer dejal, da je bil "človek 19. stoletja", ker se je zavzemal za etnično homogeno Hrvaško in tudi za razdelitev Bosne in Hercegovine, čemur so nasprotovali celo v njegovi HDZ. Bil pa je tudi oseba, ki ni preprečila zločinov nad civilisti oziroma je, kot je ugotovilo haaško sodišče, vodila zločinski načrt za pregon Srbov s hrvaškega ozemlja, je še menil Galbraith.
Preiskave še trajajo
Hrvaška televizija je v nedeljo objavila tudi podatke hrvaškega tožilstva, da so med in neposredno po operaciji Nevihta leta 1995 zabeležili 24 primerov vojnih zločinov, pri čemer je bilo ubitih 156 ljudi. Za večino žrtev kriminalistične preiskave še trajajo, doslej pa so obravnavali le deset pripadnikov hrvaških oboroženih sil, ki jih bremenijo uboja skupno enajstih ljudi.
Med in po Nevihti so zabeležili tudi 47 tako imenovanih navadnih ubojev, ki niso bili vojni zločin. Doslej so obravnavali 33 storilcev, odgovornih za smrt 21 ljudi, ostalih storilcev pa niso odkrili.
ne franc košir jo je dal