"Nihče ni prepoznal znakov katastrofe"

Foto: EPA
Foto: EPA
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je priznala, da v prvotnih fazah izbruha smrtonosne ebole v zahodni Afriki ni ravnala pravilno in da je podcenjevala tveganje, ki ga ta virus predstavlja za regijo s propustnimi mejami in krhkimi zdravstvenimi sistemi.
Oglej si celoten članek

"Skoraj nihče od teh, ki so bili vpleteni v odziv na izbruh, ni prepoznal očitnih znakov, da se pripravlja silovito neurje," je zapisano v internem dokumentu WHO, ki je pricurljal v javnost. Po navedbah iz dokumenta bi se morali strokovnjaki zavedati, da običajni načini zajezitve izbruha ebole v tako šibkih državah, kot so Gvineja, Liberija in Sierra Leone, ki jih je virus najbolj prizadel, ne bodo delovali, poroča britanski BBC.

Organizacija Zdravniki brez meja, ki je svoje prostovoljce za boj proti eboli na krizna žarišča poslala takoj, ko so marca, tri mesece po prvem primeru, uradno razglasili izbruh, je WHO že takrat opozorila, da je aktualen izbruh drugačen od prejšnjih.

Organizacija ocenjuje, da nedavne mednarodne obljube o pomoči in napotitve zdravstvenega osebja na prizadeta območja doslej niso imele učinkov na epidemijo.

Koordinator Združenih narodov za ebolo David Nabarro je glede tega za BBC zatrdil, da je v zadnjih dveh mesecih prišlo do silovitega odziva mednarodne skupnosti, a da žal umiritve epidemije ni pričakovati pred koncem leta.

Francozi na letališčih nadzirajo potnike iz Afrike

Medtem je za zajezitev širjenja ebole Francija danes začela izvajati poostren nadzor nad letalskimi potniki iz Gvineje. Zdravniki so potnikom, ki so danes prispeli na pariško letališče Charles de Gaulle iz gvinejske prestolnice Conakry, izmerili temperaturo, ki je eden najočitnejših simptomov ebole. Od vseh treh najbolj prizadetih držav ima edino Gvineja s Francijo neposredno letalsko povezavo.

Tovrsten nadzor je v Evropi pred Francijo sicer uvedla že Velika Britanija, pred njo pa tudi ZDA in Kanada.

Obama: ne prepustite se histeriji

Ameriški predsednik Barack Obama pa Američane poziva, naj se ne prepustijo histeriji ali strahu zaradi smrtonosne ebole. Pri tem je poudaril, da v ZDA ni prišlo do izbruha ali epidemije ebole, temveč le do nekaj potrjenih primerov pri več kot 300 milijonih prebivalcev ter da vsako leto več tisoč Američanov umre zaradi gripe.

A ker se strah pred ebolo po ZDA povečuje, je Obama vendarle priznal, da so nadaljnji posamezni primeri še mogoči. "A vemo, kako voditi ta boj. Če sprejmemo ustrezne ukrepe in nas bo vodila znanost, se pravi dejstva in ne strah, sem prepričan, da bomo preprečili resen izbruh v ZDA," je povedal ameriški predsednik.

Ob tem pa je opozoril, da prepoved potovanj iz zahodne Afrike, kjer je izbruhnilaebola, v ZDA ni pravilen odgovor. "Poskus, da bi celotno regijo odrezali od sveta, če bi bilo to sploh mogoče, bi verjetno še poslabšal razmere," je poudaril Obama in dodal, da se bodo ZDA še naprej na mednarodni ravni borile proti eboli.

 
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.