Neverjetno, vulkan je po izbruhu čisto majhen

Foto: Epa Anak Krakatau Foto: Epa Anak Krakatau Foto: Epa Anak Krakatau Foto: Epa Anak Krakatau Foto: Epa Anak Krakatau Foto: Epa Anak Krakatau Foto: Epa Anak Krakatau Foto: Profimedia Anak Krakatau Foto: Profimedia Anak Krakatau Foto: Profimedia Anak Krakatau Foto: Profimedia Anak Krakatau Foto: Profimedia Anak Krakatau Foto: Profimedia Anak Krakatau
Fotografije prikazujejo, kakšen je bil vulkan pred in po zadnjem izbruhu.
Oglej si celoten članek

Indonezijski ognjenik Anak Krakatau, ki je s svojim izbruhom pred tednom dni sprožil cunami z več kot 400 smrtnimi žrtvami, se je po izbruhu znatno zmanjšal. Kot so danes sporočili indonezijski znanstveniki, se je vulkan znižal za dve tretjini, občutno pa se je zmanjšal tudi njegov volumen.

Le še tretjino prvotne velikosti

Ob izbruhu je velik del kraterja ognjenika zdrsnil v morje. Znanstveniki so količino kamenja, pepela in drugega materiala izračunali na podlagi satelitskih posnetkov, med drugim z radarskega satelita Sentinel-1 Evropske unije in nemške platforme TerraSAR-X. Kot so ugotovili, je Anak Krakatau prejšnji teden izgubil okoli dve tretjini višine in volumna.

Ognjenik je bil pred izbruhom visok 340 metrov, zdaj pa meri le še 110 metrov. Izgubil je tudi med 150 in 170 milijonov kubičnih metrov materiala, tako da ga je po izbruhu ostalo še med 40 in 70 milijoni kubičnih metrov.

Večina materiala je glede na ugotovitve znanstvenikov v morje zdrsnila naenkrat. To je tudi najverjetnejši vzrok za nastanek do pet metrov visokih valov, ki so poplavili obale bližnjih otokov Java in Sumatra. Pri tem je po najnovejših podatkih oblasti umrlo 426 ljudi, 40.000 jih je moralo zapustiti domove.

Nastal je leta 1927

Ognjenik Anak Krakatau, katerega ime v prevodu pomeni Otrok Krakataua, je dokaj nov otok, saj je nastal leta 1927 v kraterju, ki je ostanek ognjenika Krakatau. Ta je znan po tem, da je bil njegov izbruh leta 1883 eden največjih zabeleženih izbruhov v človeški zgodovini, na sosednjih otokih pa je zahteval več kot 36.000 smrtnih žrtev.

Indonezija leži na območju tako imenovanega tihomorskega ognjenega obroča, kjer so zaradi stika tektonskih plošč pogosti izbruhi ognjenikov in potresi.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.