"Ne vemo, koliko ljudi je preživelo. Nobene reševalne misije ni v takih izoliranih območjih," je povedala Carla Teixeira Alvares Kaspar, predstavnica Dolma Charity fund ( DCF), nevladne organizacije, ki skrbi za Tibetance v Nepalu.
Tibetanci s Himalaje ne obstajajo
Vse od leta 1959, ko je Kitajska zavzela planoto Tibet v Himalaji, trume Tibetancev ilegalno prehajajo čez mejo med Nepalom in Tibetom. Redki se zatečejo v begunsko taborišče v bližini Katmanduja. Večina jih zbeži preko odprte meje v Indijo, ali se naselijo v odročne vasice pod Himalajo. Večina prebivalcev teh vasi je sicer druga generacija Tibetancev, vendar še vedno nimajo dokumentov, zato za Nepal uradno ne obstajajo. Nepalske oblasti pri iskanju preživelih sploh ne vedo, o kolikšnem številu pogrešanih govoriti in kje jih iskati.
Tibet se boji Kitajske
Po pisanju BBC- ja Nepal tega vprašanja, zaradi močne zaveznice in vlagateljice Kitajske, v javnosti niti noče nečeti..
Tudi razmere v begunskem taborišču v Dhunche, v dolini v bližini Katmanduja, od koder so dobivali elektriko in vodo, so katastrofalne, saj jim primanjkuje vode, pripoveduje predstavnica (DCF): "Otroke imamo tam. Tam je samo ena pipa, po kateri teče voda z gora, če je to prekinjeno nimajo ničesar. Bolezni se bodo hitro širile."
"Čez mesec ali dva pridejo monsuni. Ne pričakujem, da jim bo uspelo obnoviti elektriko ali komunikacije ali vsaj minimalnih cestnih povezav. Vse se ustavi pri monsunih," je dejala Carla Kaspar.
,