Padec nemškega bruto domačega proizvoda v drugem četrtletju je največji v nemški povojni zgodovini, danes kažejo podatki nemškega statističnega urada. "Gre za najmočnejši padec od leta 1970, ko so se začeli izračuni BPD-ja za Nemčijo," so podatke pospremili v uradnem sporočilu.
Pandemija novega koronavirusa je negativno vplivala tako na nemški izvoz kot uvoz. "Zdaj je to tudi uradno. To je recesia stoletja," je podatke pokomentiral ekonomist DekaBanka Andreas Scheuerle. "Kar je bilo zdaj nemogoče tudi z ostrim padcem cen delnic ali šokih na naftnih trgih, je zdaj uspelo majhnemu stvoru veličine 160 nanometra po imenu korona."
Danes objavljeni podatki so presenetili tudi analitike, ki so menili, da bo nemški BDP med aprilom in junijem upadel za okrog devet odstotkov. V primerjavi z enakim obdobjem lani je največje evropsko gospodarstvo padlo za 11,7 odstotka.
Obsežni programi pomoči
"Današnji podatki so kot odsev v vzvratnem ogledalu," je pri tem ocenil analitik pri ING bank Carsten Brzeski. Gospodarska aktivnost namreč že okreva, je dodal.
Nemška vlada je sprejela obsežen program pomoči, da bi podjetjem pomagala prebroditi krizo, ki jo je povzročilo širjenje novega koronavirusa, in potrošnike znova spodbudila k nakupom. Med drugim bo pomagala tudi letalskemu prevozniku Lufthansa in turistični agenciji TUI, da bi preživela in ohranila delovna mesta.
Nemški gospodarski minister ocenjuje, da bi gospodarstvo znova lahko beležilo rast oktobra. Za celotno leto je ministrstvo napovedalo 6,3-odstotni padec BDP, naslednje leto pa naj bi se ta okrepil za 5,2 odstotka.
Brezposelnost nespremenjena
Nemški minister za gospodarstvo Peter Altmaier je že pred tem opozoril, da bo pandemija nemško gospodarstvo potisnila v najhujšo recesijo doslej in prekinila desetletje rasti. Nemški statistični urad je sicer danes objavil še, da je stopnja brezposelnosti julija v primerjavi z junijem ostala nespremenjena pri 6,4 odstotka, kar po ocenah analitikov morda lahko pomeni, "da je najhujše že mimo".
Pred pandemijo je imela Nemčija petodstotno stopnjo brezposelnosti, v državi pa se zdaj v velikem obsegu koristi subvencioniranje skrajšanega časa. Zadnji podatki kažejo, da je maja država subvencionirala delo 6,7 milijona zaposlenih, potem ko je bilo teh aprila 6,1 milijona, marca pa 2,5 milijona.
Zahvalite se Gatesu in svetovnim biljarderjem z WHO na čelu.
no, to so alarmantni podatki in ne koliko okuženih je v vukovarju na HR. nemški poslovneži pravijo, da bomo prave …
A bejžte no, a spet mislijo da se svet vrti okrog njih? Niso edini v recesiji, zato se zadeva zgliha!