Daleč najstarejši doslej odkriti koledar so ameriški raziskovalci našli na severu Gvatemale, na stenah neke stavbe v starem majevskem mestu Xultun, ki je zdaj v ruševinah. Koledar naj bi bil okoli 400 let starejši od koledarja, ki je doslej veljal za najstarejšega.
Več delov koledarja so sicer v preteklosti poškodovali roparji, vrsta znakov pa se je ohranila. Strokovnjaki so tako lahko s koledarja razbrali Lunine mene, nekatera znamenja pa so povezali z Marsom, Merkurjem in Venero.
Rdeči in črni znaki so sicer majhni in take oblike, kot je doslej strokovnjaki še niso poznali. Po navedbah arheologa Williama Saturna z bostonske univerze so Maji poznali različne koledarske sisteme: ceremonialne koledarje z 260 dnevi, sončne koledarje s 356 dnevi in koledar glede na gibanje Venere in Marsa s 584 in 780 dnevi.
Pozornost prvič pritegnili pred dvema letoma
Mesto Xultun, v katerem je nekoč živelo več deset tisoč ljudi, so sicer odkrili že pred okoli sto leti. Sama stavba, na kateri so odkrili koledar, je pozornost strokovnjakov prvič pritegnila pred dvema letoma, s pomočjo družbe National Geographic pa so profesor Saturn in drugi znanstveniki nadaljevali raziskave in odkrili tudi koledar.
Majevski koledar sicer za letos prerokuje konec sveta. Njegovi bolj optimistični tolmači pa poudarjajo, da leto 2012 ne pomeni približevanja konca sveta, ampak zgolj konec cikla v koledarju, ki so ga uporabljali Maji. "Maji so potem preprosto začeli znova," poudarja Anthony Aveni z ameriške univerze Colgate.
Majevska civilizacija, ki je obstajala med letoma 300 in 900 našega štetja, sicer slovi po modrosti in odličnem poznavanju astronomije.
Tele negativno !
Mi sploh ne rabimo majevskega koledarj,da nam napove konec sveta,je dost ,da mamo premijerja,ki bo povzročil konec,če ne sveta Slovenije …