Natov poveljnik: Likvidirajte vsevprek

Foto: Žurnal24 Pridelek maka, ki ga gojijo v sedmih od 34 afganistanskih provinc, bo letos prec
Poveljnik Natovih sil v Afganistanu je izdal tajni ukaz, s katerim je Natovim vojakom v državi naloženo ubijanje vseh ljudi, ki sodelujejo v trgovini z drogami, tudi če niso povezani s talibani.
Oglej si celoten članek

V poveljniški strukturi Nata je izbruhnil spor o tem, kako daleč lahko gre severnoatlantsko zavezništvo v boju proti proizvajalcem in razpečevalcem drog v Afganistanu. Natov poveljnik (natančneje Vrhovni poveljnik zavezniških sil za Evropo) general John Craddock je pred kratkim izdal tajno odredbo, v kateri Natovim silam v Afganistanu nalaga "uporabo sile proti vsem razpečevalcem drog in njihovi infrastrukturi".

 

Do 10 civilistov? Sprejemljivo.

Veliko razburjenja je decembra lani povzročilo tudi povelje, sestavljeno v ameriški bazi Central Command in Florida, pristojni tudi za Afganistan. Ameriške sile so namreč dobile dovoljenje, da bombardirajo sleherni laboratorij za proizvodnjo heroina, "če je poprejšnja analiza pokazala, da ne bo več kot 10 civilnih žrtev".

Uporaba sile in likvidacije so dopustne tudi, če ni dokazov, da določen razpečevalec sodeluje z upornimi talibani. "V prihodnje ni več treba dokazovati, ali sleherni razpečevalec drog oziroma sleherna razpečevalska infrastruktura izpolnjuje kriterije vojaškega cilja," je general med drugim zapisal v odredbi, do katere se je dokopal nemški Der Spiegel.

Kaj so se dogovorili obrambni ministri?
Kriminalne in druge združbe ter posamezniki, ki se ukvarjajo z razpečevanjem drog, so verjetno največji trn v peti Natovim silam v državi pod Hindukušem, saj predstavljajo finančno hrbtenico talibanskega gibanja. V Natu naj bi že dlje časa vrelo zradi nepripravljenosti nekaterih Natovih članic, da bi bolj trdno nastopili proti tej zvrsti kriminala. General Craddock je v utemeljitvi svojega spornega povelja države članice spomnil, da so se obrambni ministri zavezništva na srečanju v Budimpešti oktobra lani dogovorili, da morajo vojaki Isafa s silo nastopiti proti razpečevalcem drog, saj "je Nato spoznal, da je med trgovino z drogami in oboroženim uporom v državi jasna povezava".

Craddockovo povelje je razburilo predvsem poveljanika Isafovih enot v Kabulu, generala Davida McKiernana. Ta je v pisnem odgovoru Craddocku zapisal, da povelju ne bo sledil, saj bi sicer "nastopal proti veljavnim pravilom Isafa in mednarodnemu pravu". "Vaš ukaz ustvarja novo kategorijo sovražnih vojaških sil in je v nasprotju z zavezo Isafa, da uporabo sile omeji na nujni minimum," je dodal. Zelo verjetno je, da bo Craddock upornega generala vsaj suspendiral, saj je napovedal, da bo vse poveljnike, ki ne bodo sledili njegovemu povelju, "razrešil njihovih dolžnosti".

Afganistan živi od opija
Zakaj je boj proti trgovini z drogami tako pomemben za Nato, ponazarjajo statistike Urada OZN za boj proti drogam. "50 odstotkov BDP Afganistana gre na rovaš proizvodnje in trgovine z opijem in heroinom. Na leto vsaj 100 milijonov dolarjev tako ustvarjenega denarja pristane pri talibanih," razlaga vodja urada Antonio Maria Costa.

Talibani pa niso edini člen verige zaslužkarjev. Ta se vije od dnevnih delavcev na poljih z makom, prek delavcev v laboratorijih, domačih policistov in vojakov, ki mižijo na obe očesi, do najvišjih vladnih krogov. Vsi ti ljudje so s Craddockovim poveljem postali legalna tarča Natovih vojakov.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.