Napadi v Pakistanu: najmanj 35 mrtvih

Foto: Žurnal24 Benazir Buto
Samomorilski napadalci so v bližini glavnega štaba pakistanske vojske v mestu Ravalpindi razstrelili avtobus z zaposlenimi pri obveščevalni službi ISI, pri tem je umrlo najmanj 35 ljudi.
Oglej si celoten članek

Vojska je poleg napadalca potrdila 15 smrtnih žrtev napada na avtobus, dva uslužbenca obveščevalne službe pa da sta bila huje ranjena v drugem samomorilskem napadu. Obveščevalna služba za napada v mestu Ravalpindi v bližini prestolnice Islamabad sumi protalibanske skrajneže. V prvem napadu se je napadalec s kombijem polnim eksploziva zaletel v avtobus z uslužbenci obveščevalne službe ISI. Po napadu je vojska in policija hitro obkolila prizorišče eksplozije, novinarjem in drugim očividcem pa so pobrali kamere in mobilne telefone.

V drugem napadu je samomorilski napadalec z avtom zaletel v vojaško nadzorno točko; pri tem sta bila dva vojaka huje ranjena, dpa pa poroča, da je poleg napadalca umrl tudi en vojak.

Tudi ženske protestirajo. © Reuters

 
Islamski skrajneži so letos s samomorilskimi napadi udarili že več desetkrat; večina napadov je bila v bližini meje z Afganistanom, več pa se jih je zgodilo tudi v večjih mestih. Oblasti so na nevarnost novih napadov opozorile potem, ko so prejšnji mesec nekdanji pakistanski premierki in zdajšnji opozicijski voditeljici Benazir Buto prepovedale organizirati protestni shod proti uvedbi izrednih razmer v državi.

Šarif se bo v nedeljo vrnil v Pakistan
Pakistanski opozicijski voditelj in nekdanji premier Navaz Šarif se bo v nedeljo iz Savdske Arabije vrnil v Pakistan, je danes napovedal tiskovni predstavnik njegove stranke Pakistanska muslimanska liga. Šarif je bil izgnan 10. septembra, še isti dan, ko se je v domovino vrnil po sedmih letih izgnanstva. Predstavnik pakistanske vlade je dejal, da Šarifa ne nameravajo aretirati in da bo predsednik Pervez Mušaraf vsem strankam zagotovil možnost nastopa na volitvah 8. januarja.

Šarifa, ki je dvakrat vodil pakistansko vlado (od leta 1990 in 1993 in od leta 1997 do 1999) je sedanji pakistanski predsednik Mušaraf z oblasti vrgel oktobra 1999 po nenasilnem državnem udaru. Nekdanji premier je decembra 2000 z Mušarafovimi oblastmi podpisal sporazum o 10 letih izgnanstva zase in za svojce, s čimer se je izognil dosmrtni ječi zaradi korupcije. Slednje so ga obtožili po državnem udaru. Konec avgusta je pakistansko vrhovno sodišče odločilo, da se lahko vrne v domovino.

Na ulicah vre. © Reuters

 
Mediji so špekulirali, da je Šarifova vrnitev zajamčena po dogovoru z Mušarafom, ki si želi, da Pakistanska muslimanska liga ne bi bojkotirala volitev in tako ne bi postavljala pod vprašaj njihove veljavnosti.

Pakistansko vrhovno sodišče je v petek odločilo, da ima Mušaraf do 1. decembra čas, da sleče vojaško uniformo in v ponovnem mandatu zapriseže kot civilni predsednik. Sodišče je sicer v četrtek tudi uradno potrdilo legitimnost njegove ponovne izvolitve in označilo uvedbo izrednih razmer kot upravičeno. Generalni državni tožilec Malik Mohamed Kajum je v petek napovedal, da bo Mušaraf verjetno prisegel v sredo.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.