Posvetovalni referendum v Makedoniji glede sprejetja dogovora z Grčijo o prihodnjem imenu države ni uspel, saj se je na volišča odpravila manj kot polovica upravičencev.
Po zadnjih podatkih pol ure pred zaprtjem volišč ob 18.30 je tako glas oddala le dobra tretjina volivcev, za uspeh referenduma pa je bila nujna vsaj 50-odstotna udeležba. Neuradni podatki sicer kažejo, da je velika večina tistih, ki so glasovali, podprlo dogovor o novem imenu Severa Makedonija, kažejo prvi podatki makedonske državne volivne komisije.
Nadaljevanje mimo referenduma ali volitve?
Zagovornik dogovora z Grčijo premier Zoran Zaev je kmalu po zaprtju volišč stopil pred novinarje in dejal, da je vse odvisno od preštetih glasov. Če bo velika večina tistih, ki so glas oddali, za spremembo imena v Severno Makedonijo, s čimer bi si država po skoraj treh desetletjih grške blokade odprla pot v evroatlantske povezave, potem bi Zaev kljub propadu nezavezujočega referenduma nadaljeval z implementacijo doseženega sporazuma v parlamentu.
Če pa izid ne bi bil prepričljiv, potem je Zaev, vodja levosredinske stranke, napovedal predčasne parlamentarne volitve.
Proti dogovoru z Grčijo si močno prizadeva nekdaj vladajoča, danes opozicijska stranka VMRNO-DPMNE in tudi predsednik države Gjorgje Ivanov.
dezurni@zurnal24.si
Ups, mislil sem 35% ne 25%.
25% udeležba naj bi bila, to pomni da je vsa šiptarija, ki ima volilno pravico volila ZA. Tako hočejo čim …