Najbolj nasilni protesti v desetih letih. Kdo so rumeni jopiči?

Foto: Epa
Foto: Epa
V Franciji razmišljajo o uvedbi izrednega stanja. Kdo so rumeni jopiči, ki Macronu očitajo, da je predstavnik elit?
Oglej si celoten članek

Po kaosu, ki se je konec tedna razširil na ulicah Pariza se je francoski predsednik Emmanuel Macron odločil sklicati izredni varnostni sestanek. Francoske oblasti ne izključujejo možnosti uvedbe izrednega stanja.

Macron si je danes ogledal škodo po sobotnih izgredih v Parizu, po izrednem kriznem zasedanju s premierjem Edouardom Philippejem in drugimi predstavniki vlade pa je pozval tudi k pogovorom z voditelji protestnega gibanja rumenih jopičev, je poročala STA.

Protesti v soboto so se začeli povsem mirno, zaključili pa z nasiljem in masovnimi pretepi. Več kot 400 oseb je policija priprla, 300 so jih zadržali v priporu. Gasilci so pogasili 190 požarov, šest stavb je povsem pogorelo. Zaradi protestov so bile zaprte trgovine in postaje podzemne železnice.

Po ocenah je protestiralo okrog 75 tisoč ljudi, šlo naj bi za najbolj nasilni protesti v Franciji v zadnjih desetih letih.

Foto: Epa Protesti v Franciji

Brutalno obračunavanje

V posnetku, ki ga je na Twitterji objavil Nicolas Grégoire se vidi, kako sedem pripadnikov francoske policije brutalno z nogami in palicami udarja moškega na ulicah Pariza.

Daily Mail piše, da je bil pretepen v Berrijevi ulici nedaleč stran od Avenije Champs-Élysées. Zakaj so se policisti tako brutalno spravili nadenj, ni znano.

V okviru sobotnih protestov je bilo sicer več kot 130 oseb poškodovanih, med drugim 23 pripadnikov varnostnih sil. Eden od protestnikov je v bolnišnici v hudo slabem stanju.

Foto: Epa Protesti v Franciji

Kdo so rumeni jopiči?

Protrestniki so dobili to ime zaradi prepoznavnih jopičev, ki jih nosijo; po francoskih zakonih jih morajo imeti vsi vozniki v svojih avtomobilih. Sprva se je protestniško gibanje začelo formirati na osnovi peticije, njegova moč raste.

Gibanje so sprožili zaradi namere Macrona in njegove vlade, da zvišajo davek na gorivo, kot enega izmed ukrepov zoper globalno segrevanje. Na udaru so se znašli predvsem ljudje, ki živijo izven velikih mest in ki so v veliki meri odvisni od prevoza z avtomobili.

S pomočjo spletnih omrežij je gibanje pridobivalo na moči, zdaj se ne borijo le zoper omenjeni ukrep, pač pa protestirajo zaradi težkega življenjskega standarda in povečevanja življenjskih stroškov, vse večjega razkoraka med elitami in delavskim razredom, v katerem je srednji razred, kot trdijo rumeni jopiči, povsem izginil. Protestniki zahtevajo tudi Macronov odstop; predsednik je po njihovem mnenju predstavnik elit, ki so povsem izgubile stik z običajnim ljudstvom.

Foto: Epa Protesti v Franciji

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.