Na rimskih ulicah je izbruhnilo nasilje

Foto: Žurnal24 Po potrditvi odloka so rimske ulice preplavili študentje. Odzvali so se tudi z n Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24
Italijanski senat je potrdil sporni odlok šolske ministrice Mariestelle Gelmini, zaradi katerega že skoraj mesec dni potekajo protesti po vsej državi.
Oglej si celoten članek

Ukrep, ki bo zmanjšal število zaposlenih v šolah in predvidena proračunska sredstva za šole, je s potrditvijo v senatu postal zakon. Mariestelle Gelmini  je dejala: "Vračamo se v šolo resnosti, vrednosti in vzgoje," in dodala, da ukrepe, ki jim protestniki najbolj nasprotujejo, podpira velik del Italijanov.

Ministrica za šolstvo, visoko šolstvo in raziskovanje je še napovedala, da bo v tednu dni predstavila načrt za spremembe v delovanju univerz.

Napoveduje uvedbo državljanske vzgoje in ocene vedenja v osnovnih šolah, omejitev porabe sredstev za učbenike in zmanjšanje proračunskega denarja, predvidenega za vzgojno-izobraževalne ustanove, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.

 

Za odlok Gelmini

je glasovalo 162 senatorjev, 134 jih je bilo proti, trije pa so se glasovanja vzdržali. Gelminijeva je po sprejetju predloga zakona poudarila, da se italijanska šola zdaj spreminja.

Opozicijski senatorji so po potrditvi zakona govorili celo o referendumu. Vodja senatorjev levosredinske Demokratske stranke Anna Finocchiaro je dejala, da je referendum dobra ideja za odziv na ravnanje vlade pod vodstvom Silvia Berlusconija , "ki si maši ušesa in usta". Vlada bi morala po njenih besedah pri temah, kot je šolstvo, izoblikovati predloge, ne pa da izvaja diktat. Finocchiarova je še napovedala, da se italijanskim družinam obetajo "težki časi".

Odgovorili so s protesti
Po potrditvi spornega odloka so ulice Rima in nekaterih drugih italijanskih mest preplavili študentje, tako podporniki desnice kot tudi podporniki levice. Kot poroča ameriška tiskovna agencija AP, je med njimi predvsem v Rimu izbruhnilo nasilje.

Protestniki so trg Piazza Navone popolnoma razdejali. © Reuters

 
Zaradi strahu pred vandalizmom so lastniki barov in trgovin na zgodovinskem rimskem trgu Piazza Navona zaprli lokale. Strah je bil upravičen, saj so se študentje začeli obmetavati z barskimi mizami in stoli, nekateri pa so v množičnem pretepu uporabili tudi palice. Štirje so ob tem utrpeli lažje poškodbe, ki so jih oskrbeli v eni od rimskih bolnišnic. Študentje medtem po poročanju AP počasi ob žvižganju in vpitju že zapuščajo znameniti rimski trg.

Po vsej Italiji medtem še vedno potekajo protesti proti spremembam šolske zakonodaje, za četrtek pa je napovedana splošna stavka zaposlenih v šolah, ki jo organizirajo predvsem levičarski sindikati.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.