Na pogrebu zbrani številni državniki

Foto: EPA Krsta nekdanjega predsednika Vaclava Havla v praški katedrali sv. Vida. Foto: EPA Nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton in njegova žena, državna sekretarka Hi Foto: EPA Francoski igralec Alain Delon prihaja na pogreb Vaclava Havla. Foto: EPA Žalujoči spremljajo pogrebno slovesnost pred katedralo sv. Vida. Foto: EPA Avstrijski predsednik Heinz Fischer prihaja na pogreb Vaclava Havla. Foto: EPA Hillary Clinton na pogrebu Vaclava Havla v Pragi. Foto: EPA Pogrebna maša za nekdanjim češkim predsednikom. Njegova krsta je ovita v zastavo Foto: EPA Christian Wulff, nemški predsednik, na Havlovem pogrebu. Foto: EPA Pogrebna maša za nekdanjim češkim predsednikom. Njegova krsta je ovita v zastavo Foto: EPA Dagmar Havlova, vdova po pokojnem Vaclavu Havlu. Foto: EPA Hrvaški predsednik Ivo Josipović s svojo ženo Tatjano Josipović na pogrebu v Pra Foto: EPA Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso prihaja na pogreb Vaclava Havla Foto: EPA Nizozemski kronski princ Willem-Alexander na pogrebu v praški katedrali. Foto: EPA Sveče v Pragi v spomin na nekdanjega državnika. Foto: EPA Francoski predsednik Nicolas Sarkozy prihaja na pogreb Vaclava Havla. Foto: EPA Državniki na pogrebu nekdanjega češkega predsednika v praški katedrali. Foto: EPA Britanski premier David Cameron na pogrebu v Pragi.
Za simbolom žametne revolucije in prvim predsednikom Češke po padcu komunizma Vaclavom Havlom je na pogrebni slovesnosti žalovalo približno tisoč ljudi, med njimi številni visoki gostje z vsega sveta.
Oglej si celoten članek

V prvi vrsti ob krsti, prekriti s češko zastavo, so sedeli Havlova vdova Dagmar, drugi družinski člani ter sedanji češki predsednik Vaclav Klaus. Žalno mašo je vodil praški nadškof Dominik Duka.

Maša ni bila odprta za javnost, vendar pa jo je na tisoče žalujočih Čehov spremljalo na velikih zaslonih v Pragi in v drugih večjih mestih po vsej državi. Dogajanje je v živo prenašala tudi češka televizija.

Nagovore žalujočim so pripravili predsednik Vaclav Klaus, zunanji minister Karl Schwarzenberg, na Češkem rojena nekdanja ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in praški škof Vaclav Maly.

Pogrebnih slovesnostih se je udeležilo veliko število visokih gostov z vsega sveta, med njimi tudi slovenski predsednik Danilo Türk in nekdanji predsednik Milan Kučan. Med vidnejšimi zbranimi so bili tudi francoski predsednik Nicolas Sarkozy, britanski premier David Cameron, predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, ameriška državna sekretarka Hillary Clinton in njen soprog Bill Clinton ter predsedniki Avstrije, Črne gore, Estonije, Finske, Gruzije, Hrvaške, Kosova, Latvije, Litve, Madžarske, Makedonije, Nemčije, Romunije in Slovaške.

Po pogrebu bodo Havlovo truplo v skladu z željami družine upepelili v družinskem krogu, pokopali pa ga bodo v družinski grobnici na praškem pokopališču.

Vaclav Havel je po dolgi bolezni v starosti 75 let umrl v nedeljo zjutraj v spanju. Nekdanjemu strastnemu kadilcu so decembra leta 1996 zaradi rakavega tumorja odstranili tretjino pljuč, od takrat pa je trpel zaradi kroničnega bronhitisa.

Obišči žurnal24.si

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.