Na Luni bodo raziskovali prah

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Proti Luni je poletela nova Nasina sonda, ki bo preučevala atmosfero in prah. Je brez posadke, poimenovali pa so jo Ladee.
Oglej si celoten članek

Namen novega Nasinega projekta, vrednega 280 milijonov dolarjev, je raziskovanje Lunine atmosfere, več pa bodo skušali izvedeti tudi o Luninem prahu, ki občasno lebdi visoko nad površjem. Hkrati bodo preizkusili tudi nov komunikacijski sistem, za katerega Nasa upa, da ga bo lahko uporabila v prihodnjih misijah.

Ladee bo na Luno prišla čez približno mesec dni, za priprave na začetek raziskovanja pa bo potrebnih še mesec dni. Ko bo vse pripravljeno, se bo lahko pričelo raziskovanje, ki naj bi trajalo pol leta.

Atmosfera presenečenje

Po besedah znanstvenice Sarah Noble, ki sodeluje v odpravi, bi lahko tokratni rezultati odprave presenetili tiste, ki so bili prepričani, da Luna nima atmosfere. "Ima jo, je pa res, da je zelo redka. Tako redka, da je posameznih molekul le nekaj in so med seboj tako oddaljene, da nikoli ne pride do stika in reakcije," je povedala za britanski BBC.

Kot pojasnjuje, gre za t. i. ekzosfero, ki jo ima sicer tudi Zemlja, vendar je veliko bolj oddaljena, saj se nahaja izven orbite Mednarodne vesoljske postaje. Znanstveniki raziskujejo tovrstno ozračje tudi zato, ker je to najbolj pogosta oblika atmosfere v sončnem sistemu. Ima jo tudi Merkur, pa številne lune velikih planetov in celo nekateri asteroidi.

Glavna tema prah

Prah je še eden od pojavov, ki že desetletja razvnema strokovnjake. Astronavti misije Apollo so poročali o difuznem siju nad obzorjem, ki se je pojavil tik pred sončnim vzhodom. Domnevali so, da naj bi ta sij povzročili naelektreni delci prahu, ki jih z Luninega površja dviga ultravijolična svetloba s Sonca. To idejo bo zdaj preverjala tudi Ladee.

Kar bodo spoznali o tem prahu, pa bo pomagalo tudi inženirjem, ki razvijajo sisteme za raziskovanje Lune. Povzroča namreč veliko težav, saj najde pot v opremo. "Podoben je smukcu, saj gre za zelo grobo zmes," pojasnjuje Butler Hine, vodja projekta.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.