Na čelo IMF prvič ženska?

Foto: Žurnal24 (Foto: Reuters)
Francoska finančna ministrica Christine Lagarde je tudi uradno naznanila svojo kandidaturo za šefico Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Toda tudi ona ima (vsaj) eno črno piko v življenjepisu.
Oglej si celoten članek

Francoza Dominiqua Strauss-Kahna utegne nadomestiti njegova kolegica, sicer finančna ministrica Christine Lagarde. Podporo pri potegovanju za mesto direktorice IMF ji je obljubilo več evropskih držav, med drugim Nemčija in Velika Britanija. Imela naj bi tudi podporo Kitajske.

"Če bom imenovana, bom v mesto vložila vse izkušnje kot odvetnica, ministrica, menedžerka in ženska," je dejala Lagardova ob naznanitvi kandidature in poudarila, da se ne bo osredotočala le na reševanje Evrope iz krize.

Lagardova utegne postati prva ženska na čelu IMF. Pred tem je postala prva ženska finančna ministrica držav članic skupine najrazvitejših držav (G7).

Ministrica s sporno zgodovino
Tudi ona pa ima hibo, in sicer domnevno zlorabo položaja, ki bi jo lahko pripeljala pred sodišče. Leta 2008 naj bi obšla pravosodni sistem in poskrbela za sprejetje poravnave s francoskim poslovnežem in nekdanjim ministrom Bernardom Tapiejem. Ali se bo morala zaradi tega zagovarjati pred sodiščem, naj bi bilo znano sredi junija. Sama pravi, da ima v zvezi s tem "popolnoma mirno vest".

V OECD sicer ocenjujejo, da izpolnjuje prav vsa merila za imenovanje na direktorsko mesto; enako pravijo tudi v več evropskih državah.

Kdo je Christine Lagarde?
Lagardovi je ugled prinesla spretnost na mednarodnih pogajanjih o stabilizaciji svetovnega gospodarstva v času svetovne finančne krize. Pomembno je prispevala tudi k sklenitvi dogovorov o pomoči IMF in EU močno zadolženim članicam območja z evrom Grčiji, Irski in Portugalski.

Foto: Žurnal24 christine lagarde

55-letna pravnica je kariero vrsto let gradila v ZDA, kjer je vodila odvetniško pisarno Baker & McKenzie v Chicagu. Pohvali se lahko z odličnim znanjem angleščine in neposrednim pristopom. Francoska finančna ministrica je postala leta 2007, potem ko je pred tem nekaj časa delala na področju mednarodne trgovine in kmetijstva.

Kritikam se ni izognila, predvsem na točki, ko je kot ministrica Francozom predlagala, naj se naraščajočim stroškom goriv izognejo s kolesarjenjem.

Leta 2009 jo je revija Forbes uvrstila na 17. mesto na lestvici najvplivnejših žensk, Financial Times pa jo je imenoval za najboljšo med finančnimi ministri EU. Mati dveh otrok je bila sicer v mladih letih del francoske nacionalne ekipe v sinhronem plavanju.

 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.