Na Balkanu načrtno uničevanje ženskih zarodkov

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Nemški dnevnik Süddetsche Zeitung je nedavno objavil prispevek o načrtnem uničevanju ženskih zarodkov, do katerega ne prihaja samo na Kitajskem in v Indiji, temveč tudi v Evropi. V nekaterih balkanskih in kavkaških državah se opazno rodi več dečkov kot deklic.
Oglej si celoten članek

Očetje v teh državah si namreč pogosto želijo moškega naslednika in storijo vse, da jim ne bi bilo treba vzgajati tudi hčera. V Armeniji in Azerbajdžanu se tako na 100 deklic rodi 115 dečkov, v Albaniji pa 112, kar je primerljivo z razmerami v Indiji. Običajno razmerje med spoloma pri novorojenčkih je 100 deklic na 105 dečkov. Naravni presežek dečkov se kasneje izravnava z večjo umrljivostjo dojenčkov in dečkov. V primeru, da število dečkov v primerjavi z deklicami ostane previsoko, pride do demografskega neravnovesja. V Indiji tako že sedaj živi sedem milijonov več dečkov kot deklic, piše omenjeni časnik. V celotni Aziji je kar 117 milijonov žensk premalo, po vsem svetu pa 160 milijonov.

Na vrhu lestvice Albanija

V Evropi so poleg Albanije demografi pozorni še na tri balkanske države: Črno goro, Makedonijo in Kosovo. Demograf inštituta za razvoj pariške univerze Descartes Christophe Guilmoto je razkril, da je na vrhu žalostne lestvice Albanija, sledita pa Kosovo in Črna gora, kjer se na 100 deklic rodi 110 oziroma 109 dečkov. Makedonija, kjer se na 100 deklic rodi 106 dečkov, je še blizu naravnemu razmerju. Želja staršev po moškem potomcu je posebnost albanskega kulturnega kroga. Ta želja pa ni prisotna samo pri muslimanih, pač pa tudi pri pravoslavcih in katoličanih v državi.

Umetna prekinitev nosečnosti zaradi deklic je kulturni fenomen, ki ima svoje korenine v arhaičnemu razumevanju družine. Dečki obdržijo priimek; dekleta se mu ob poroku odpovedo in zapustijo svojo družino. Sinovi so tradicionalno tisti, ki skrbijo za starše, je za nemški časnik pojasnil Guilmoto. Dodal je, da "vsi ginekologi v Albaniji vedo, da starši želijo zvedeti spol spočetega otroka. To je rutina." Deklica je nezaželena predvsem takrat, ko družina že ima hčerko. Zdravniki pa vedo, da pogosto pride do umetne prekinitve nosečnosti, če ugotovijo, da je spočeta deklica, a o tem na glas ne govori nihče. Da bi preprečili rojstvo hčerke, se dogajajo tudi nezakonite umetne prekinitve nosečnosti v pozni nosečnosti.

Posledice so dramatične

Posledice porušenega demografskega ravnovesja glede na spol so dramatične. Moški ne najdejo več žensk, naraščajo nasilje, prostitucija in trgovina z belim blagom. Naraščajo tudi prisilne zakonske zveze v otroških letih, prav tako se poveča število samomorov žensk, ki ne zdržijo pritiska, da morajo roditi sina, je razkrila raziskava Sklada Združenih narodov za dejavnosti o prebivalstvu (UNFPA).

Postopoma bi se morala s težavo umetnih prekinitev nosečnosti na Balkanu soočiti tudi Evropska unija. Kot navaja časnik, je Albanija kandidatka za članstvo, prav tako tudi Makedonija, Črna gora se že pogaja. To, da v teh državah načrtno splavijo deklice, je doslej zaposlovalo zgolj Svet Evrope in še to po opozorilih švicarske poslanke Doris Stumpf.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.