V centru opozarjajo, da je izbruh bolezni velik, vendar ni bil povsem nepričakovan, saj so na otočju odkrili prisotnost komarjev vrste aedes aegypti, ki je najbolj učinkovita vrsta za prenos povzročitelja bolezni.
V evropskem centru so še opozorili, da bi mrzlica lahko predstavljala nevarnost tudi za turiste, da pa bo razvoj dogodkov v prihodnjih dneh pokazal, ali bodo ukrepi portugalskih oblasti uspešno zajezili epidemijo.
Za zdaj še niso izdali nobenih prepovedi gibanja ali omejitev za turistične dejavnosti na otočju, so pa pozvali ljudi, naj se ustrezno zaščitijo pred piki komarjev, še posebej čez dan, ko so komarji najbolj aktivni.
Mrzlica ogroža več kot polovica ljudi
Mrzlica denga sicer v svetu ogroža okoli 3,6 milijarde ljudi, več kot polovico svetovne populacije. Razširjena je v celem tropskem pasu, širi pa se tudi v subtropske kraje srednje in južne Amerike, južne in jugovzhodne Azije ter Pacifika. Pojavlja se tudi v Afriki.
Kot opozarjajo v Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO), se je število obolelih za dengo predvsem v jugovzhodni Aziji v zadnjem letu močno povečalo. V Kambodži se je na primer število primerov početverilo. Največ primerov te mrzlice pa so od januarja do junija letos zabeležili na Filipinih - kar 32.193. So pa iz te države poročali o manj smrtnih žrtvah te bolezni - letos je za posledicami denge umrlo 195 ljudi, lani pa 201.
Ta golazen dohtarska je zopet pričela groziti. Na vsak način nas hočejo cepiti in zastrupit s takimi novicami. pred mesecem …