Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) preiskuje podjetje, ki proizvaja pijačo "Monster Energy", zaradi suma, da je pitje energijskega napitka povezano s smrtjo petih ljudi. Med drugim naj bi zaradi pijače umrla najstnica Anais Fournier, ki ji je, potem ko je spila 1,5 litra napitka, zastalo srce. Žrtvina družina od proizvajalca zahteva odškodnino.
Dokazov še ni
V podjetju Monster Beverage Corporation, ki je vodilno pri proizvodnji energijskih pijač v ZDA, so prepričani, da uživanje omenjene pijače ni povezano s smrtjo deklice. Tiskovna predstavnica FDA Shelly Burgess je sporočila, da je preiskava še na začetku, zato ni mogoče potegniti še nobenih sklepov, da je pijača res povezana s smrtnimi primeri. Vendar pa v upravi takšna poročila jemljejo resno, zato je pozvala vse potrošnike, ki so imeli negativno reakcijo na energijske pijače, da o tem obvestijo proizvajalca.
Tovornjak pred srednjo gradbeno
Tožba in poročila o smrtnih primerih so sprožila številne kritike ter pozive k boljšemu označevanju energijskih pijač, katerih prodaja je močno v porastu. Po podatkih Beverage Digest je samo lansko leto v ZDA zrasla za 17 odstotkov. Kritiki svarijo pred napitkom, saj proizvajalec nagovarja z aktivnim življenjskim stilom in ekstremnimi športi, ki jih vključuje v reklamne akcije, zato so njihovi izdelki najbolj razširjeni med mladimi moškimi. Po navedbah enega izmed naših bralcev so pijačo v okviru reklamne kampanje razdeljevali tudi danes ob 11. uri pred Srednjo gradbeno, geodetsko in okoljevarstveno šolo v Ljubljani, česar pa pri slovenskem distributerju danes nismo mogli preveriti, saj pristojnih po 15. uri ni bilo več v pisarni.
Opozorila
Kmetijski inšpektorat, ki izvaja nadzor nad kakovostjo in varnostjo živil, v zvezi z ameriško preiskavo energijskega napitka po naših podatkih za zdaj ni izdal nobenega ukrepa ali opozorila. Inštitut za varovanje zdravja na splošno opozarja, da energijske pijače sodijo v skupino brezalkoholnih pijač z najpogosteje dodanim kofeinom, taurinom, glukonolaktonom in drugimi substancami, ki naj bi imele vpliv na naš centralni živčni sistem in nas preskrbele s t.i. »motivacijsko energijo«. Ker nobena od omenjenih sestavin sama ali v kombinaciji ni primerna za uživanje za otroke, mladostnike, nosečnice in doječe matere, uživanje energijskih pijač tem občutljivejšim skupinam močno odsvetujejo.
Eksotična Slovenija
Kot zanimivost naj navedemo še, da so Reuter in druge agencije, ki so poročale o zastrupitvi, med drugim zapisale, da se pijača prodaja v ZDA in Evropi, poleg tega pa še v nekaterih "eksotičnih državah", kot so Ekvador, Hongkong, Japonska, Macau in Slovenija.
Dejansko je v ZDA že veliko mladostnikov umrlo zaradi prevelike količine zaužite vode. Čudno, da še tega ne preiskujejo tako …
Voda škodi samo s tem, ker zaradi nje shujšaš...
Tudi voda v pretiranih količinah škodi, čeprav pravijo, da je nevtralna in brez stranskih učinkov.