Preprečili so mu predstavitev poročila
Rusija si že dlje časa prizadeva ukiniti položaj visokega predstavnika mednarodne skupnosti za Bosno in Hercegovino, ki ga po Avstrijcu slovenskih korenin Valentinu Inzku sedaj zaseda Nemec Christian Schmidt. V sredo mu je preprečila predstavitev poročila, v katerem pravi, da se BiH sooča z novimi delitvami in spopadi zaradi bosanskih Srbov.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je poročilo vseeno poslal vsem 15 članicam VS ZN, Schmidtova opozorila pa so v svojih nastopih izpostavili veleposlaniki ZDA, Velike Britanije, Irske, Estonije in drugih držav, ki so poudarile tudi pomen ohranitve položaja visokega predstavnika za BiH.
Predstavnik naj ne bi bil imenovan v skladu z mednarodnim pravom
Ruski veleposlanik pri ZN Vasilij Nebenzija je dejal, da visoki predstavnik ni bil imenovan v skladu z mednarodnim pravom in da položaj dejansko ni zaseden. Ostro je protestiral proti poročilu "zasebne osebe", ker naj bi bilo izjemno pristransko in protisrbsko ter namenjeno uničenju razumevanja med prebivalstvom BiH.
Schmidt je sicer v svojem poročilu navedel, da je grožnja razdelitve države resna, če voditelju bosanskih Srbov Miloradu Dodiku uspe izvesti grožnjo o umiku srbskih enot iz bosanske vojske in ustvariti posebno srbsko vojsko. To je opredelil kot odcepitev brez razglasitve odcepitve. "Bosanski Srbi poleg miru in stabilnosti države ter regije ogrožajo tudi sam daytonski mirovni sporazum iz leta 1995."
Pozvala ga je, naj preneha z razgreto retoriko
Ameriška veleposlanica pri ZN Linda Thomas-Greenfield je pozvala Dodika, naj neha z razgreto retoriko. Strinjala se je, da njegova dejanja ogrožajo stabilnost v regiji in sporazum.
Pozvala je k zaščiti položaja visokega predstavnika mednarodne skupnosti, ki ga je opredelila kot temelj stabilnosti države. Pozvala je tudi k volilnim in ustavnim reformam ter okrepitvi boja proti korupciji, da lahko BiH napreduje na poti v EU.
Očitno so pri vas zaposleni bošnjaki, kajti to kar se je sprejelo je zelo dobro za Republiko Srpsko in ne …