Izzivi. “So mesta in določena območja v svetu, kjer je verjetnost za teroristične napade bistveno večja kot drugod,” pravi strokovnjak za terorizem in protiteroristično delovanje s fakuletete za družbene vede Iztok Prezelj. Na vprašanje Žurnala24, ali lahko tam pričakujemo napade, kakršen je bil včeraj v Moskvi, pa odgovarja: “To je odločitev opazovalca.”
• New York, 11. september 2001. Umrlo je 265 potnikov na letalih, ki jih je ugrabila Al Kaida, in 2.595 v stolpnicah WTC.
• Madrid, 2004. Ubitih je bilo 191 ljudi na podzemni železnici; islamski skrajneži so se za napade odločili iz maščevanja za navzočnost španskih vojakov v Afganistanu in Iraku.
• London, 2005. V eksplozijah na treh postajah podzemne železnice in avtobusu je poleg napadalcev umrlo 52 ljudi. Dva tedna pozneje so sledili novi napadi na podzemni železnici in avtobusu, vendar so spodleteli, ker bombe niso delovale.
• Mombaj, 2008. Umrlo 174 ljudi, 239 je bilo ranjenih.
Ne si beliti glave
“Povprečni slovenski turist si ne bi smel beliti glave s tem, kam naj potuje, saj je verjetnost, da bo postal žrtev terorističnega napada, zanemarljiva,” trdi Prezelj.
Napad med SP odmeva
Hkrati ugotavlja, da različne teroristične skupine pošiljajo svoja sporočila vladam pred turistično sezono, kar posredno prispeva k mednarodnemu pritisku za spremembo kakšne politike – kot se je zgodilo v Turčiji. Na vprašanje, ali tudi v Južnoafriški republiki (JAR), kjer je junija svetovno prvenstvo (SP) v nogometu, obstaja nevarnost terorističnega napada, Prezelj odgovarja, da JAR slovi predvsem po zelo nevarnem kriminalu.
“Tekmovanja takega pomena, kot so SP in olimpijske igre (OI), so vedno bolj tudi varnostni dogodki, zelo veliko denarja se porabi za varnost; prav tako pa je pozornost svetovne javnosti usmerjena tja. Zato je tam bistveno odmevneje pripraviti napad kot kje drugje,” razlaga in dodaja, da ne smemo pozabiti, da je bil prvi večji teroristični napad v zgodovini na OI v Münchnu. “Skrb vzbujajoče je dejstvo, da razkriti poskusi terorističnih dejanj dajo vedeti, da po svetu hodijo ljudje, ki preigravajo tudi možnost napada med SP,” sklene Prezelj. Bruselj pa je tarča, ker sta tam sedeža Evropske unije in Nata.