Ljudje na nogah, predsednika pozivajo, naj odstopi

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Južnokorejski predsednik je preklical razglasitev vojnega stanja v državi. Njegova usoda zdaj visi v zraku.
Oglej si celoten članek

Južnokorejski politični vrh se je sestal na izrednem sestanku. Opozicija je vložila predloga za odstavitev predsednika Yoon Suk Yeola. O predlogu naj bi glasovali, predvidoma še v tem tednu. 

Postopek odstavitve predsednika je v Južni Koreji razmeroma enostaven. Za odstavitev mora glasovati več kot dve tretjini 300-članskega parlamenta. Po izglasovanju sledi sojenje pred ustavnim sodiščem, ki ga sestavlja devet članov. Za odstavitev s položaja je potrebnih šest glasov. Leta 2016 so na tak način odstavili takratno predsednico Park Geun-hye, ki se je soočala z obtožbami o pomoči pri izsiljevanju.

Nekdanja ministrica: Izgubil je stik z realnostjo

Nekdanja zunanja ministrica Kang Kyung-wha je v izjavi za BBC dejala, da odločitev južnokorejskega predsednika Yoona kaže, da je "popolnoma izgubil stik z realnostjo, ki jo trenutno doživlja država". Kang je dodala, da je Yoon postal vse bolj nepriljubljen, zaradi tega, kako je obravnaval vprašanja o svojem ravnanju in nedavno polemiko o svoji ženi. Poleg tega je opozicijo obtoževal, da je te zadeve napihnila. 

Kaj se bo zgodilo, je po njenem prepričanju odvisno le od Yoona samega. "Žogica je na predsednikovi strani, da najde pot iz tega kota, v katerega se je sam spravil," je dejala za BBC. Prepričana pa je, da se je izkazalo, da je demokracija v Južni Koreji še vedno močna in odporna, kar dokazujejo odzivi politikov in državljanov. "Moja prva reakcija je bila, da se to ne more dogajati v moji državi," je povedala.  

Severna Koreja (še) molči

Severna Koreja dogajanja v južni sosedi (še) ni komentirala. Tišina je presenetljiva glede na to, da je Yoon v nagovoru ob razglasitvi vojnega stanja dejal, da želi državo zaščititi "pred grožnjo severnokorejskih komunističnih sil". Mnogi menijo, da predsednikove besede ne bodo pozitivno vplivale na že tako naraščajoče napetosti med sosedama.

Južnokorejski predsednik Yoon Suk Yeol je v torek pozno zvečer po lokalnem času v državi razglasil vojno stanje. Njegovo odločitev so nemudoma obsodili tako vladajoči kot opozicijski poslanci. Kljub temu da je policija onemogočala dostop v parlament, se je poslancem uspelo zbrati in glasovati za preklic razglasitve vojnega stanja. Vojska je sprva dejala, da se ne bo umaknila, dokler preklica ne razglasi predsednik, kar je ta naposled le storil. Nasprotovanje predsedniku so na ulicah Seula izrazili številni protestniki. Mnogi zdaj zahtevajo predsednikov odstop. 

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 10:59 4. December 2024.

    🍓 Seks klepet s pravimi dekleti 18+ 👉 𝐖𝐖𝐖.𝐘𝐄𝐒𝟒.𝐅𝐔𝐍 💦 id06964666

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.