Lani so v Turčiji moški ubili najmanj 300 žensk

Foto: EPA
Foto: EPA
EU poziva Turčijo k vrnitvi v istanbulsko konvencijo
Oglej si celoten članek

Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je izrazil obžalovanje in nerazumevanje odločitve Turčije, da izstopi iz istanbulske konvencije o pravicah žensk, katere namen je predvsem zaščititi ženske pred nasiljem. Pozval jo je k spremembi odločitve, na katero se je odzvala tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Von der Leynova je na Twitterju danes izrazila podporo istanbulski konvenciji ter pozvala vse podpisnice k njeni ratifikaciji. Izpostavila je, da nasilje nad ženskami ni dopustno in da si ženske zaslužijo močan pravni okvir, ki jih ščiti.

Borrell je v sobotni izjavi v imenu EU izrazil globoko obžalovanje in nerazumevanje odločitve turške vlade in jo pozval k njeni spremembi ter vrnitvi h konvenciji. Izpostavil je, da je istanbulska konvencija prvi mednarodni pravno zavezujoči instrument za boj proti nasilju nad ženskami in nasilju v družini. "Upamo, da se bo Turčija kmalu znova pridružila Evropski uniji pri obrambi pravic žensk in deklet, temeljnemu elementu človekovih pravic, miru, varnosti in enakosti v 21. stoletju", je poudaril.

Konvencijo Sveta Evrope o preprečevanju nasilja nad ženskami in nasilja v družini ter o boju proti njima je leta 2011 v Istanbulu, kjer so jo sprejeli, podpisal tudi sedanji turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ko je bil še predsednik vlade. Konvencijo je Ankara tudi ratificirala, a je po podatkih turške platforme Ustavili bomo femicid niso nikoli uveljavili.

Dokument, ki zahteva, da države uvedejo pravni okvir za zaščito žensk pred nasiljem, je doslej podpisalo 45 držav in Evropska unija.

Proti odločitvi vlade je v soboto v Turčiji protestiralo več tisoč ljudi. Do izstopa so bili kritični tudi v glavni opozicijski Republikanski ljudski stranki (CHP), saj da s tem dopuščajo, da so ženske drugorazredne državljanke, je sporočila podpredsednica stranke Gökce Gökcen.

Generalna sekretarka Sveta Evrope Marija Pejčinović Burić pa je izstop v soboto označila za "grozno novico" in veliko nazadovanje v boju za pravice žensk. "Poteza je ogromno nazadovanje na tem področju in še toliko bolj obžalovanja vredna, ker ogroža zaščito žensk v Turčiji, Evropi in širše," je sporočila v izjavi.

Lani so v Turčiji moški ubili najmanj 300 žensk. Nedavno pa sta državo pretresla umor 92-letne ženske in video posnetek, v katerem moški pretepa svojo nekdanjo ženo.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.