Nekateri pogreb Kraljice Elizabete II po obsegu primerjajo z olimpijskimi igrami v Londonu, a v resnici bo državni pogreb – prvi v Veliki Britaniji po smrti Winstona Churchilla leta 1965 – verjetno zasenčil športno ekstravaganco iz leta 2012.
Pokop britanske monarhinje z najdaljšim stažem, pod šifriranim imenom "Operacija London Bridge", so leta skrbno preučevale številne agencije, pri čemer je kraljica pred svojo smrtjo sama podpisala vse podrobnosti.
Olimpijske igre se ne morejo primerjati
Londonski župan Sadiq Khan je v intervjuju za Sky News na začetku tega tedna o obsegu dogodka dejal: "Če pomislite na londonski maraton, karneval, prejšnje kraljeve poroke, olimpijske igre – to je vse v enem." Tri policijske enote, ki delujejo v britanski prestolnici – metropolitanska policija, policija mesta London in britanska prometna policija – so takoj, ko je bila 8. septembra objavljena smrt Elizabete II, sprožile postopke, ki so izdelani do podrobnosti.
Pogreb bo "največji posamezni policijski dogodek", ki ga je izvedla londonska metropolitanska policija, je v petek novinarjem povedal namestnik pomočnika komisarja Stuart Cundy. "Kot posamezen dogodek je ta večji od olimpijskih iger leta 2012. Nabor policistov, policijskega osebja in vseh, ki podpirajo operacijo, je res ogromen," je dejal.
To naj bi bila tudi "največja globalna zaščitna operacija, ki jo je kadarkoli izvedla metropolitanska policija", saj bo v London prišlo "na stotine svetovnih voditeljev in VIP oseb", je dejal.
Ko so ga natančno vprašali, kako bodo visoke goste prepeljali v londonsko Westminstrsko opatijo na pogreb, Cundy ni želel komentirati podrobnosti, češ, da to ne bi prispevalo k "varnosti na dogodku."
Ameriški predsednik ne bo šel na avtobus
Gre za velikansko logistično operacija, ki vključuje številne vidike, ne le varnostne. Vključiti je treba zdravniki, stranišča, poskrbeti za čiste ulice in zapore cest.
Po besedah Andyja Byforda, komisarja za promet v Londonu (TfL) je "nemogoče" predvideti, koliko bo na ulicah število ljudi, ki se bodo želeli posloviti od kraljice. Byford je v intervjuju za britansko tiskovno agencijo PA Media pogreb opisal kot "največji dogodek", s katerim se je prometno omrežje kdaj soočilo.
Vabila na pogreb so bila poslana svetovnim voditeljem, politikom, javnim osebnostim in evropskim kraljevim družinam ter več kot 500 mednarodnim dostojanstvenikom. Varnostni vidiki so osupljivi, piše CNN.
Med prvimi je svojo udeležbo na dogodku, ki se ga bo udeležilo do 2000 ljudi, potrdil ameriški predsednik Joe Biden. V London bosta odpotovala tudi japonski cesar Naruhito in cesarica Masako, kot tudi številni drugi kraljevi in svetovni voditelji.
Simon Morgan, ki je bil med letoma 2007 in 2013 odgovoren za nadzor višjih članov kraljeve družine, vključno s kraljico in novim kraljem, pravi, da enostavno ni dovolj policistov za zaščito. Morgan, ki zdaj vodi zasebno varnostno podjetje Trojan Consultancy, dodaja, da so dogodke v zvezi z državnim pogrebom pripravljali desetletja. »Operacija Londonski most je nastala v 60. letih. Vsaj trikrat letno je bil pregledan."
Sodelavci Bele hiše niso želeli razkriti posebnih varnostnih podrobnosti za obisk predsednika Bidna, vendar pravijo, da bi zagotovili izpolnitev predsedniških varnostnih zahtev sodelujejo z britanskimi kolegi. FBI bo spremljal morebitne grožnje in vse informacije delil z britansko varnostno službo MI5.
Ko so se prejšnji teden pojavila poročila, da se bodo morali svetovni voditelji na pogreb pripeljati z avtobusom, so bili ameriški uradniki skeptični in so zavrnili namig, da bi Biden v Westminstrsko opatijo potoval z avtobusom.
Leta 2018, ko so drugi svetovni voditelji potovali skupaj v avtobusu do spomenika prve svetovne vojne v Parizu, je takratni predsednik ZDA Donald Trump potoval ločeno v svojem vozilu. Bela hiša je takrat pojasnila, da so se za ločeno potovanje odločili "zaradi varnostnih protokolov".
Velika prilika za odmevni incident, ki bi se obesil Rusom..Vprašanje je le ali se bo CIA upala spustiti tako daleč. …