Končno bodo sprejeli sestradane migrante

Foto: EPA
Foto: EPA
Malezija in Indonezija sta po močnem pritisku mednarodne skupnosti pristali na sprejem več tisoč migrantov, ki so ostali zapuščeni na morju v bližini njunih obal.
Oglej si celoten članek

Medtem ko sta Malezija in Indonezija doslej zavračali plovila z migranti, jim bosta sedaj ponudili začasno nastanitev na svojem ozemlju, sta danes sporočila zunanja ministra obeh držav.

Državi sta skupaj s Tajsko sprožili ogorčenje mednarodne skupnosti, ko sta v zadnjih tednih zavrnili pristanek več plovilom s sestradanimi migranti - večinoma revežev iz Bangladeša in pripadnikov manjšinskega naroda Rohingya iz Mjanmara.
 

Čolnov ne bodo več preganjali

Malezijski zunanji minister Anifah Aman je danes na novinarski konferenci z indonezijskim kolegom Retnom Marsudijem zatrdil, da čolnov ne bodo več preganjali ali celo odvlekli stran. "Strinjala sva se tudi, da jim ponudimo začasno zatočišče, če bo mednarodna skupnost v letu dni poskrbela za proces iskanja nove nastanitve in vrnitve v domovino," je dejal.

Srečanja v Maleziji se je udeležil tudi tajski zunanji minister, a kot je pojasnil Anifah, se tajska stran zaenkrat še ne pridružuje pobudi, češ da mora najprej preveriti, ali je ukrep v skladu z njenimi zakoni. Sta pa Indonezija in Malezija pozvali druge države v regiji, naj se pridružijo akciji, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Odločitev Indonezije in Malezije so danes že pozdravile ZDA, ki so izrazile pripravljenost pomagati državam jugozahodne Azije "nositi breme" migrantov. Kot je poudarila namestnica tiskovne predstavnice State Departmenta Marie Harf, bodo ZDA pomagale agencijam ZN pri vzpostavitvi begunskih centrov ter bodo razmislile o prošnjah za sprejem določenega števila beguncev.

"Naša skupna dolžnost je, da odgovorimo na klic migrantov, ki so tvegali svoje življenje na morju," je po navedbah AFP novinarjem dejala Harfova. Povedala je še, da so ZDA zaskrbljene zaradi vzrokov, zaradi katerih begunci zapuščajo svoje države. Pri tem je izpostavila politiko Mjanmara do pripadnikov ljudstva Rohingya.

Priplavalo 3.000 migrantov

Mjanmar je pod vse večjim pritiskom, naj zajezi množične odhode pripadnikov muslimanskega naroda Rohingya. Ti zapuščajo svoje domove na zahodu Mjanmara po letih nasilja in diskriminacije v večinsko budistični državi in se večinoma napotijo proti večinsko muslimanski Maleziji.

V zadnjem tednu so ob obalah Indonezije, Malezije in Tajske rešili ali pa so sami priplavali do obale približno 3.000 migrantov, saj so tihotapci z ljudmi zaradi okrepitve odziva Tajske na tihotapljenje pogosto zapustili ladje in jih sredi morja prepustili usodi. Po oceni malezijske obveščevalne službe je na morju zapuščenih okrog 7.000 ljudi. Kot je poudaril Anifah, ponudba začasnega zatočišča velja zgolj za tiste, ki so trenutno na morju.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.