Kmetijski ministri EU o teroristični listi

Foto: Žurnal24 Mahmud Ahmadinedžad je sporočil, da je Iran uspešno izstrelil raketo dolgega dos
Nenavadno iz Bruslja: kmetijski ministri EU so morali julija letos glasovati o novi teroristični listi EU. V ozadju je prikrivanje dvolične zunanje politike EU.
Oglej si celoten članek

Kadar se sestanejo kmetijski ministri držav EU, teče beseda običajno o agrarni reformi, gensko spremenjenih organizmih in podobnih zadevah. Toda ko so se stali 15. julija letos, jih je na delovni mizi pričakal delovni red, ki je poleg tipičnih točk postregel z eno nenavadno. Glasovati so namreč morali o novi sestavi liste EU s seznamom teroristov in terorističnih organizacij. Kot je za nemški časnik Spiegel povedal eden od udeležencev sestanka, so se kmetijski ministri brez kakršnekoli razprave soglasno izrekli za novo teroristično listo. "O novi listi sploh nismo glasovali, ampak smo ji pritrdili z molkom," je povedal Spieglov vir.

 

PMOI

Organizacijo PMOI so že pred desetletji ustanovili levo usmerjeni študenti. PMOI je sodeloval v znani vstaji proti iranskemu šahu Rezi Pahlaviju leta 1979. Z novim režimom islamskega klerika Homeinija je hitro prišel v spor, kakor tudi z leta 2005 izvoljenim predsednikom Mahmudom Ahmadinedžadom.

Novo listo EU s seznamom 48 terorističnih organizacij in 46 posameznikov je že pred tem – kakor to počne vsakih šest mesecev – v največji tajnosti pripravil poseben gremij EU. Ker morajo biti na ravni EU vsi pomembnejši sklepi potrjeni s strani določenega Sveta (za kmetijske, zdravstvene, zunanje ... zadeve; gre za pristojne ministre držav članic), je moral na glasovanje tudi predlog nove teroristične liste. Nenavadno je, da so o njem glasovali za varnostno področje povsem nekompetentni kmetijski ministri, ki so se zaradi lastne nevednosti držali navodil vlad v matični državi in molče pritrdili predlogu. Spiegel navaja, da gre za vzrok za nenavadni postopek iskati v organizaciji Odporniška skupina ljudskih mudžahedinov (PMOI), ki sicer sodi med gibanje iranske ilegalne opozicije, ki je pristala na neslavnem seznamu.

Zanimivo je, da je organizacija PMOI še pred leti zelo dobro sodelovala tako z EU kot z ZDA, saj jima je posredovala podatke o iranskem jedrskem programu, trnu v peti Zahoda. Zakaj je potem EU obrnila hrbet prijateljski organizaciji, opoziciji režima iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada, znanega po jedrskem izzivanju Zahoda? "Odgovor se skriva v trgovini," piše Spiegel in doda, da si v Berlinu, Londonu in Parizu obetajo poglobitev že tako obsežne trgovinske menjave med državama in številna nova iranska naročila za domača podjetja. Da pa dvolična zunanja politika Bruslja ne bi bila očitno postavljena na ogled javnosti, so ekspresno glasovanje o sporni listi predložili neobveščenim kmetijskim ministrom.

Čast zunanje in varnostne politike EU, ki se je spet izkazala z licemerstvom, poskuša rešiti Evropski parlament, ki je že ustanovil komite za odstranitev organizacije PMOI s seznama terorističnih organizacij. "Kar EU počne z gibanjem, ki nasprotuje Teheranu, je politično, pravno in moralno sporno," meni poslanec EP Alejo Vidal Quachas.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.