Kadar se sestanejo kmetijski ministri držav EU, teče beseda običajno o agrarni reformi, gensko spremenjenih organizmih in podobnih zadevah. Toda ko so se stali 15. julija letos, jih je na delovni mizi pričakal delovni red, ki je poleg tipičnih točk postregel z eno nenavadno. Glasovati so namreč morali o novi sestavi liste EU s seznamom teroristov in terorističnih organizacij. Kot je za nemški časnik Spiegel povedal eden od udeležencev sestanka, so se kmetijski ministri brez kakršnekoli razprave soglasno izrekli za novo teroristično listo. "O novi listi sploh nismo glasovali, ampak smo ji pritrdili z molkom," je povedal Spieglov vir.
PMOI |
Organizacijo PMOI so že pred desetletji ustanovili levo usmerjeni študenti. PMOI je sodeloval v znani vstaji proti iranskemu šahu Rezi Pahlaviju leta 1979. Z novim režimom islamskega klerika Homeinija je hitro prišel v spor, kakor tudi z leta 2005 izvoljenim predsednikom Mahmudom Ahmadinedžadom. |
Zanimivo je, da je organizacija PMOI še pred leti zelo dobro sodelovala tako z EU kot z ZDA, saj jima je posredovala podatke o iranskem jedrskem programu, trnu v peti Zahoda. Zakaj je potem EU obrnila hrbet prijateljski organizaciji, opoziciji režima iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada, znanega po jedrskem izzivanju Zahoda? "Odgovor se skriva v trgovini," piše Spiegel in doda, da si v Berlinu, Londonu in Parizu obetajo poglobitev že tako obsežne trgovinske menjave med državama in številna nova iranska naročila za domača podjetja. Da pa dvolična zunanja politika Bruslja ne bi bila očitno postavljena na ogled javnosti, so ekspresno glasovanje o sporni listi predložili neobveščenim kmetijskim ministrom.
Čast zunanje in varnostne politike EU, ki se je spet izkazala z licemerstvom, poskuša rešiti Evropski parlament, ki je že ustanovil komite za odstranitev organizacije PMOI s seznama terorističnih organizacij. "Kar EU počne z gibanjem, ki nasprotuje Teheranu, je politično, pravno in moralno sporno," meni poslanec EP Alejo Vidal Quachas.