Peking je poročanju svetovnih agencij s številnimi patruljami in nadzornimi točkami na ta politično občutljiv dan v himalajski regiji uspel uveljaviti napeti mir.
S puškami in gumijevkami oboroženi policisti po navedbah prebivalcev še posebej zavzeto stražijo glavni tibetanski tempelj Jokhang in trg Barkhor v starem mestnem jedru Lhase, kjer so se lani odvijali najhujši protesti. Nad mestom naj bi zjutraj celo krožila vojaška helikopterja, kar v Tibetu ni pogosto, ljudje pa so morali na številnih nadzornih točkah kazati svoje dokumente.
V nasilnih nemirih na Tibetu - ti so po štirih dneh mirnih protestov budističnih menihov izbruhnili 14. marca lani - je bilo po trditvah Tibetancev v izgnanstvu ubitih več kot 200 ljudi, medtem ko Peking vztraja, da so bili "izgredniki" odgovorni za smrt 21 ljudi. Nemiri so sprožili proteste Tibetancev po vsej zahodni Kitajski, ki so trajali še več tednov.
Prva obletnica nemirov sicer mineva le nekaj dni po 50. obletnici neuspešnega upora proti kitajski nadvladi na Tibetu. Kitajske oblasti so pred politično občutljivo obletnico močno poostrile varnostne ukrepe in tako rekoč zaprle dostop do himalajske pokrajine, samo pokrajino pa prekrile z oboroženimi policisti in nadzornimi točkami.
Dalajlama poziva k miru
Tibetanski duhovni voditelj dalajlama je ob obletnici nemirov svoje privržence pozval,
naj se za svoje pravice še naprej borijo z nenasilnimi sredstvi, pri čemer je opozoril, da bi
povečanje represije lahko sprožilo nove nemire.
"Razmere na Tibetu so zelo napete, nezadovoljstvo s kitajsko vladavino se krepi," je
izjavil tibetanski zgodovinar
Tsering Shakya, ki dela na kanadski univerzi British Columbia.